09/04/2023
Colombians BC 11 19 18 26 - 74 -
Fioretsina Salonica 22 16 15 17 - 70 -

Ανατρεπτικοί Colombians με στόφα πρωταθλητή !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι πρωταθλητές του Rebound League Colombians υποδέχθηκαν την Fioretsina Salonica σε φιλικό παιχνίδι στα πλαίσια του Betsson Pre-Easter Tournament. Με σπουδαία ανατροπή, καθώς βρέθηκαν πίσω με διψήφιες διαφορές, οι Κολομβιανοί απέδειξαν τη στόφα πρωταθλητή, που τους χαρακτηρίζει πλέον, επικρατώντας των Θεσσαλονικιών με 74-70 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Betsson mvp αναδείχθηκε ο συνήθης ύποπτος Κώστας Κιούκης με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Η Fioretsina μπήκε φουριόζα στο παρκέ του ASH και χτυπώντας διαρκώς στον αιφνιδιασμό έχτισε διψήφιο προβάδισμα από νωρίς, χάρη στους Χατζηλιάδη (8π.), Παπαβασιλείου (7π.), Παπαδόπουλο (4π.) και Ταξιλταρίδη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι μετέπειτα νικητές που άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και μοιραία έμειναν πίσω, παρά την προσπάθεια των Πασχαλάκη (4π.), Κ.Κιούκη (3π.) και Ανδρικόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Colombians ανέβασαν ταχύτητα και σκοράροντας με μεγαλύτερη συνέπεια, μείωσαν τη διαφορά σημαντικά. Κ. Κιούκης (7π.), Ρετουνιώτης (6π.), Καλαντζάκης (4π.) και Π. Κιούκης (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους μετέπειτα νικητές, ενώ η Fioretsina απάντησε με Θεοδοσίου (6π.) Χατζηλιάδη (5π.), Παπαβασιλείου (3π.) και Ταξιλταρίδη (2π.) διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 30-38.

Μετά την ανάπαυλα οι Colombians συνέχισαν την αντεπίθεση με πρωταγωνιστή του Κ. Κιούκη (10π.) που συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Η Fioretsina παρότι ηττήθηκε στο επιμέρους σκορ και της τρίτης περιόδου, βρήκε τον τρόπο να παραμείνει σε θέση οδηγού, χάρη στους Παπαβασιλείου (8π.), Γαλή (3π.) και Χατζηλιάδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-53.

Φοβερή μάχη με άφθονο σασπένς και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη. Η ομάδα από τα Νέα Λιόσια ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος, βασιζόμενη στο κρίσιμο σημείο στους Κ. Κιούκη (9π.), Ρετουνιώτη (6π.) και Πασχαλάκη (3π.). Λύγισε στο φινάλε η Fioretsina Salonica γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 74-70, παρά την προσπάθεια των Παπαβασιλείου (6π.), Θεοδοσίου (3π.), Παπαδόπουλου (3π.), Ταξιλταρίδη (2π.) και Χαριτίδη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Colombians είχαν 25/51 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Fioretsina Salonica είχε 23/50 δίποντα, 2/29 τρίποντα και 18/33 βολές. Μάζεψε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κιούκης με 29 πόντους, έχοντας 12/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάμπης Παπαβασιλείου με 24 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Colombians (Ρετουνιώτης): Ανδρικόπουλος 4, Βελέντζας 4, Διαμαντόπουλος 1, Καλαντζάκης 8, Καπουράνης, Κιούκης Κ. 29 (1), Κιούκης Π. 2, Πασχαλάκης 9, Ρετουνιώτης 15 (4), Τούντας 2.

Fioretsina Salonica (Χατζηλιάδης): Γαλής 4 (1), Θεοδοσίου 9, Παπαβασιλείου 24 (1), Παπαδόπουλος 8, Ταξιλταρίδης 6, Χαριτίδης 2, Χατζηλιάδης 16.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες και το δραματικό τελευταίο δίλεπτο.