11/12/2022
Tsouvalia 14 14 17 13 - 58 -
Leontario BC 13 10 17 20 - 60 -

Ανατροπάρα με Βόσικα το Leontario!!

Βραδάκι Κυριακής 11 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα ανταγωνιστικότατο και πανέμορφο ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Leontario αν και βρέθηκε στο - 5, λίγο πριν από την λήξη του παιχνιδιού, με τον Πλαγιαννάκο να δίνει το έναυσμα με 4 πόντους και μεγάλο τρίποντο του Βόσικα στα 10 δευτερόλεπτα, γύρισε τούμπα το ματς παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 58 – 60 απέναντι στα Tsouvalia!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν σχετικά ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τα Τσουβάλια να κρατούν ισχνό προβάδισμα με 14 – 13. Καλύβας και Κυριακίδης, ήταν τα πρώτα βιολιά για τους γηπεδούχους με τρίποντα, ενώ το Λεοντάριο κρατούσαν κοντά ο Βεργόπουλος με 4 πόντους και οι, Πλαγιαννάκος και Βόσικας  ένα και δύο τρίποντα αντίστοιχα.

Με τον ίδιο σχεδόν τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τα Τσουβάλια να συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα, με Τσίγκο και Ανδρικόπουλο να ξεχωρίζουν με 5 πόντους έκαστος, ενώ το Λεοντάριο που αντιμετώπισε δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι,είχε τέσσερις διαφορετικούς παίκτες οι οποίοι βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων(17-17), με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά το προβάδισμα με 45 – 40. Ο Κοτσιλίνης ήταν μπροστάρης την επίθεση με 5 πόντους, με Ράπτη και Κυριακίδη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους κρατούσε κοντά κυρίως ο Πλαγιαννάκος με 8  και με τον Τσιαντή να μπαίνει στην εξίσωση με 5 επιπλέον πόντους..

Το τέταρτο δεκάλεπτο κυλούσε με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν να γυρίσουν το ματς με τρίποντα από Πλαγιαννάκο, Βόσικα και βοήθειες από Βεργόπουλο, Κορωνάκη και Τσιαντή, αλλά τα Tsouvalia με τον Ράπτη μπροστάρη με 5 πόντους και τους Ανδρικόπουλο, Γεωργίου, Καρδαρά και Κοτσιλίνη να απαντούν άμεσα, έδειχναν να έχουν προβάδισμα για τη νίκη(58-53). Το καλύτερο όμως μας το άφησαν για το τέλος.Αναλυτικότερα, ο Πλαγιαννάκος με 4 πόντους, μείωσε στον πόντο για το Leontario και ο Βόσικας με τρίποντο από την γωνία στα 10 δευτερόλεπτα, χάρισε το πολύτιμο δίποντο με 58 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Βόσικας με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Κοτσιλίνης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Ταουβάλια είχαν 18 / 47 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ , έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Το Leontario είχε 15 / 33 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 9, Γεωργίου 4, Καλύβας 6, Καρδαράς 6(8ρ.), Κοτσιλίνης 10(8ρ.), Κυριακίδης 7, Ράπτης 11(8ρ.), Τσίγκος 5.

Leontario(Γεωργογάλας): Βεργόπουλος 10, Βόσικας 14(12ρ.), Κορωνάκης 5, Κρουστάλης 2(7ρ.), Κωνσταντιδέλης , Πλαγιαννάκος 22(8ρ.), Σπυρόπουλος, Τσιαντής 7.

Τι μας άρεσε:Το απίστευτο φινάλε που μας χάρισαν οι δυο ομάδες.