05/10/2022
Pink Flamingos 14 7 22 18 - 61 -
Remal Madri 14 12 20 17 - 63 -

Ανατροπάρα στο τέλος η Remal!

Συγκλονιστικό ματς έγινε το βράδυ της Τετάρτης 6 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, καθώς σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με συνεχόμενες ανατροπές, η Remal Madri με καλάθι του Νικάκη στα 10 δευτερόλεπτα και βολή του Κοντέλη στην εκπνοή, διαμόρφωσε το 61 – 63, απέναντι στους Pink Flamingos που είχαν προηγηθεί με 4 πόντους , τρία λεπτά πριν απο την λήξη .

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με την καθεμιά να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο. Ο Μαντζουρίδης με δύο τρίποντα οδηγούσε την επίθεση των Flamingos με Ζαχαρόπουλο και Τσαμπαλή να ακολουθούν με 4 έκαστος, ενώ για την Remal , Πολύδωρος,Πίτσικος έβαλαν από 4, με τον Ρηγόπουλο να προσφέρει 3 για το ισόπαλο 14 – 14.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από Ζαχαρόπουλο, Θεοδωρίδη και Κορρέ και την Remal να ξεφεύγει με 21 – 26, χάρη στα δύο τρίποντα και τους 8 πόντους συνολικά του Ρηγόπουλου.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τους φιλοξενούμενους να κρατούν προβάδισμα με 43 – 46. Οι δίδυμοι πύργοι της Ρεμάλ ήταν σε τρομερή κατάσταση (Κοντέλης 7 – Πολύδωρος 8) και το τρίποντο του Κουσιορή διαμόρφωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Στην αντίπερα όχθη, ο Τσαμπαλής με 7 πόντους ήταν πρωταγωνιστής για τα Φλαμίνγκο με Κορρέ – Ματζουρίδη να ακολουθούν με 5 έκαστος και τον Ζαχαρόπουλο να προσφέρει 4.

Εκρηκτικά μπήκε η Remal στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 7 πόντους χάρη στους 5 πόντους του Κουσιορή και το νέο τρίποντο του Πολύδωρου. Τα Φλαμίνγκο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη όμως και με μπροστάρη τον Ματζουρίδη με 4 πόντους και συνεχόμενα καλάθια από Καραμήτσο, Κορρέ, Τσαμπαλή και Ζαχαρόπουλο, πέρασαν μπροστά 61 – 57. Σε εκείνο το σημείο η ψυχάρα των φιλοξενούμενων εμφανίστηκε και πάλι, καθώς με βολή του Ρηγόπουλου, μεγάλο δίποντο του Κοντέλη και καλάθι νίκης του Νικάκη με ασίστ Πίτσικου στα 10 δευτερόλεπτα, έγραψαν το 61 – 62, με τον Κοντέλη με ελεύθερη βολή να ολοκληρώνει το θρίαμβο των Μαδριλένων με 61 – 63.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ηλίας Πολύδωρος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μάντζουρίδης με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Flamingos είχαν 21 / 44 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Remal είχε 14 / 31 δίποντα, 8 / 35 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Pink Flamingos (Καραμήτσος): Γεωργακόπουλος, Γεωργιόπουλος, Ζαχαρόπουλος 12, Θεοδωρίδης 2, Καραμήτσος 2, Κορρές 11(13ρ.), Λαμπρινός 2, Μαντζουρίδης 15, Μπουράνης , Τασσόπουλος 1, Τσαμπαλής 16.

Remal Madri (Κουσιορής): Δαβιδέλης, Κοντέλης 10, Κουσιορής 8, Μακρής 2, Νικάκης 4, Πολύδωρος 18(8ρ.), Ρηγόπουλος 17,Γιοβάρθης ,Πίτσικος 4(10ρ.), Γρίβας.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα σπουδαίο ματς με συνεχείς αλλαγές στο σκορ και αρκετούς πρωταγωνιστές.