47
Μπεκρίμ Team - - - - - 61 -
45ers - - - - - 47 -

Ανατροπή και F4 για την Μπεκριμ ΤΕΑΜ

Τι και αν ήταν στο -5; Τι και αν οι 45ers έπαιζαν σχεδόν χωρίς ελλείψεις; Η Μπεκρίμ Team επιβεβαίωσε τον τίτλο της, ως η ομάδα των ανατροπών και με οδηγούς Γιαννάτο, Φράγκο και Τσερκέζη κατάφερε να περάσει από το μεγάλο εμπόδιο των 45ers και να πάρει το εισιτήριο-πρόκριση στο final 4. 61-47 ήταν το τελικό σκορ!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν στο παρκέ αρκετά ισορροπημένα και δεν άφησαν η μια την άλλη να ξεφύγει στο σκορ, κάτι που φαίνεται και από το ισόπαλο σκορ 12-12 στη λήξη αυτής. Το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες και των 2 ομάδων.

Στη δεύτερη περίοδο, οι 45ers πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και είχαν περισσότερες λύσεις επιθετικά, γεγονός που τους οδήγησε στο ημίχρονο να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 6 πόντους (21-27). Ο Προβίδας με 6 πόντους από πλευράς 45ers και ο Τσερκέζης με 5 πόντους από πλευράς Mpekrim Team διακρίθηκαν για τις ομάδες τους.

Στην τρίτη περίοδο, η Mpekrim Team βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι, μπλόκαρε την αντίπαλη ομάδα και βρέθηκε να προηγείται με 3 πόντους στη λήξη της περιόδου (40-37). Ο Γιαννάτος με 5 πόντους ξεχώρισε για την ομάδα της Mpekrim, ενώ για την ομάδα των 45ers το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Mpekrim κατάφερε να αυξήσει και να καλύψει τη διαφορά που είχαν ηττηθεί στο προηγούμενο ματς και να πανηγυρίσει  μια τεράστια πρόκριση στο final 4 της Development League με το τελικό σκορ 61-47. Ο Γιαννάτος με 10 πόντους από πλευράς Mpekrim Team και ο Μαυρόγιαννης με 3 πόντους από πλευράς 45ers ξεχώρισαν ο καθένας για την ομάδα του στο διάστημα αυτό.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Γιαννάτος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 3 ασίστ και 1 λάθος σε 34:33 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σπανός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32:52 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 23/63 σουτ (36,5%), 7/16 τρίποντα (43,8%), 8/15 βολές (53,3%), 40 ριμπάουντ (9-31), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι 45ers είχαν 18/57 σουτ (31,6%), 2/12 τρίποντα (16,7%), 9/19 βολές (47,4%), 38 ριμπάουντ (7-31), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 9 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 6 (7 ριμπ), Κατσαμπίρης 5, Τσερκέζης 17 (7 ριμπ), Γεωργίου 6, Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 14 (7 ριμπ), Φράγκος 9 (9 ριμπ), Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 2, Παϊρής 2.

45ers(Γραμματικόπουλος): Δράκου 4, Γκοτσόπουλος 3, Σπάνος 12, Κρίβας 8 (12 ριμπ), Κόκκινος 2, Γραμματικόπουλος 3, Προβίδας 8 (7 ριμπ), Μαυρογιάννης 5, Κούλης 2.

Τι μας άρεσε: Τα clutch τρίποντα του Γιαννάτου στο crunch time!