03/02/2020
Kinglooney Tunes 9 15 8 15 - 47 -
Melisses BC 14 11 11 7 - 42 -

Ανατροπή και νίκη για τους Kinglooney Tunes!

Οι Kinglooney Tunes παρόλο που δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, πήραν μια σπουδαία νίκη με 47-42 κόντρα στις Melisses και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση του τέταρτου ομίλου της Development 2!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Melisses, με τον Στέφανο Μπουγιούκο να σημειώνει 6 πόντους, προηγήθηκαν με 14-9. Για τους Kinglooney Tunes, 5 πόντους με ένα τρίποντο πέτυχε ο Χρήστος Ρετσινάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Χρήστο Ρετσινά, οι Kinglooney έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα, πήραν σωστές επιλογές στην επίθεση και έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 15-11, ισοφαρίζοντας με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 24-24. Για τις Melisses, 6 πόντους έβαλε ο Παναγιώτης Μάκος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, με τις άμυνες να σφίγγουν για τα καλά. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 11-8 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου για τις Melisses. Μπάνος από την μία με 6 πόντους και Βαχαβιώλος από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η κατάσταση του ματς άλλαξε. Οι Kinglooney Tunes, έσφιξαν την άμυνα τους για τα καλά και με τον Βασίλη Τριτάκη να οργιάζει σημειώνοντας 10 πόντους, η ομάδα του Βαχαβιώλου γύρισε το παιχνίδι και πήρε μία σπουδαία νίκη με 47-42. Για τις Melisses, που έπαθαν μπλακ-άουτ στην επίθεση, είδαν τον Μάκο να σκοράρει 3 πόντους.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Τριτάκης με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Μπουγιούκος με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/59 εντός πεδιάς, 4/17 τρίποντα και 7/16 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Melisses είχαν 15/52 εντός πεδιάς, 0/5 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 30 «σκουπίδια», μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 1 τάπα.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος): Τσέλιος, Παυλής, Βαχαβιώλος 5, Καλογερόπουλος 2, Κούτρης 1, Τριτάκης 19, Αραπογιάννης, Μασούρος 7, Ρετσίνας 13.

Melisses (Πάτσης): Μπουγιούκος 8, Παπαδιάς 2, Γανωτάκης, Μάκος 12, Μπάνος 7, Κουκούλας, Καψιώχας 6, Πάτσης 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!