10/04/2022
Puebla BC 11 23 16 15 - 65 -
The Toy Men 19 15 12 12 - 58 -

Ανατροπή και νίκη για τους Puebla!

Σχετικά εύκολο ήταν το βράδι των Puebla απέναντι στους The Toy Men με σκορ 65-58.

Από την πρώτη περίοδο το ματς φάνηκε ότι θα είναι αρκετά ανταγωνιστικό καθώς οι The Toy Men με φοβερές επιλογές στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον Βαλκούμα κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας με επιμέρους σκορ 11-19. Όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το σημαντικό για τους Puebla οπού μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα κατάφεραν να ανακάμψουν και με ωραία καλάθια του Καζαντζίδη και του Χασεκίδη έφεραν το σκορ στα ίσια καθώς το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με σκορ 34-34. Το δεύτερο ημίχρονο για τους Puebla ήταν το κάτι άλλο καθώς με συνεχόμενα καλάθια και φανταστική άμυνα σε κρίσιμα σημεία κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά την οποία υπερασπίστηκαν τέλους για να γραφτεί το τελικό σκορ 65-58.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στάθης Χασεκίδης ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και έδωσε 4 ασιστς . Άξιος αναφοράς είναι και ο Γιώργος Καζαντζίδης ο οποίος πέτυχε double double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά και την ομάδα των The Toy Men ήταν ο Ηρακλής Βαλκούμας ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Puebla: Σουρμελίδης 8 (2) , Αλεξανδρίδης 6 (1) , Καζαντζίδης 17 , Λεκομπλές 4 , Πάχτας 2 , Λαπαρίδης 3 , Χασεκίδης 16 (1) , Γκιουλέκας 9

The Toy Men: Πάνος 12 (2) , Κορτιμανίτσης 2 , Βαλκούμας 25 (3) , Στράκαλης 4 , Καλτσάς , Σιούτης 9 , Πετιμεζάκης 3 (1) , Στρατίκης 3 (1)