26/11/2019
Παντοφlakers 8 21 15 13 8 67 -
Flood BC 22 20 6 11 5 64 -

Ανατροπή και νίκη στην παράταση για τους ΠαντοφLakers!

Αν και βρέθηκαν πίσω και με 19 πόντους, οι Παντοφlakers αντέδρασαν και πήραν μια τεράστια νίκη στην παράταση επί των Flood με 67-64.

Στην πρώτη περίοδο, οι Flood μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με τον Στέφανο Ασπιώτη να οργιάζει με 10 πόντους, προηγήθηκαν με 22-8 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους «κίτρινους», που δεν είχαν ξεκινήσει καθόλου καλά, 4 πόντους έβαλε ο Γαρυφαλλίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου με την ομάδα του Ασπιώτη να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά τους σε μεγάλα επίπεδα και να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-29. Ζαχαρογιάννης από τη μία με 11 πόντους και Καραχάλιος από την άλλη με 8, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Παντοφlakers μπήκαν με τελείως διαφορετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι. Παίζοντας καταπληκτική άμυνα και με σωστές αποφάσεις στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 15-6 και μείωσαν 46-48 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο John Sugar και ο Γαρυφαλλίδης έκαναν την… βρώμικη δουλειά στην επίθεση, ενώ για τους Flood, τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας σημείωσε ο Καραχάλιος.

Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Σταματόπουλος σημείωσε μεγάλο τρίποντο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 59-56 αλλά ο Sugar απάντησε αμέσως, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, μίλησε ο Βούλγαρης. Ο έμπειρος φόργουορντ των «κιτρίνων», σημείωσε και τους 8 πόντους της ομάδας του και έδωσε την νίκη στις «Παντόφλες» με 67-64. Για τους Flood 2 πόντους σημείωσε ο Ασπιώτης.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιάννης Ζαχαρογιάννης με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Ασπιώτης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 26/78 εντός πεδιάς, 6/19 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές τη μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη, οι Flood είχαν 24/72 εντός πεδιάς, 5/27 τρίποντα και 11/22 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 3 τάπες.

Παντοφlakers (Ζαχαρογιάννης): Ζαχαρογιάννης 23, Καρπεράκης 5, Βούλγαρης 14, Πατσίκας 9, Λέκκας 2, Γαρυφαλλίδης 14, Καρκάνης.

Flood (Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 8, Σταματόπουλος 10, Καραχάλιος 15, Χριστοδούλου 5, Δεδούσης 8, Παπαϊωάννου 2, Ασπιώτης 16.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη του παιχνιδιού.