18/11/2021
TECHbuddy - - - - - 58 -
Τα Βουνά - - - - - 45 -

Ανατροπή και νίκη για την TECHbuddy

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε TechBuddy και Ι5. Οι φιλοξενούμενοι μετά από πολύ καιρό, ήταν σχεδόν πλήρεις και έδειξαν στις υπόλοιπες ομάδες της Master League γιατί αξίζουν μια θέση στην κατηγορία. Μπορεί να κέρδιζαν με 6 πόντους στο ημίχρονο, αλλά η TechBuddy με έξυπνο μπάσκετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας 58-45 τους «γιωτάδες»!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο, κάτι που το μαρτυράει και το τελικό 15-13. Οι παίχτες μπήκαν δυνατά στο π,αρκέ και αντάλλαξαν καλάθια, μπλοκ και κλεψίματα. 5 πόντους έβαλε ο Γιαννακόπουλος ενώ ακολούθησαν με 1 τρίποντο Βαλέρης και Δημογιάννης. 7 πόντους με 1 τρίποντο πέτυχε ο Λιόλιος και σε 3 προσπάθειες τους εντός ζωγραφιστού, ευστόχησε ο Παπανικολάου.

Το γκάζι πάτησαν οι Ι5 στην 2η περίοδο μετατρέποντας το -2 σε +6. Η ομάδα του προέδρου-coach Αρτέμη έπαιξε τρομερή άμυνα. 6 πόντους έβαλε το πολύ-εργαλείο Μαραθιάς, 2 καλάθια ο Δόγκαλής και από 1 τρίποντο Λιόλιος και Παπανικολάου. Στα ρηχά έμεινε η TechBuddy που δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην ταχύτητα και την δύναμη των Ι5. 8-16 ήταν το επιμέρους σκορ αυτών των 10 λεπτών.

Λίγο ο εγωισμός της Tech, λίγο η εμπειρία των παιχτών της και πολύ οι φωνές του Γεράνιου, ξύπνησαν τους γηπεδούχους. Η μία ομάδα μπήκε στην θέση της άλλης, καθώς η Tech έτρεξε σωστά το γήπεδο, αιφνιδίασε τους Ι5 και πήρε πάλι το πάνω χέρι στον αγώνα. Τους 13 πόντους έφτασε ο Γιαννακόπουλος σε 3 δεκάλεπτα, ενώ παράλληλα σε 2 σερί σουτ ευστόχησε ο Παπαδημητρόπουλος. 1 τρίποντο είχε ο Δόγκαλης για τους σαστισμένους Ι5.

Με την διαφορά στους 5 πόντους (40-35), η TechBuddy είχε τον 1ο λόγο για την νίκη. Κατώτεροι των περιστάσεων στάθηκαν οι Ι5, που δέχθηκαν 18 πόντους και έβαλαν μόλις 9, οι 3 εκ των οποίων ήταν του κακού επιθετικά Παπανικολάου. Η TechBuddy με οδηγούς Σουλιώτη και Γιαννακόπουλο καθάρισαν το παιχνίδι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας με σκορ 58-46!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σοφιανός Σουλιώτης με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ (4-4), 2 ασίστ και 3 μπλοκ σ 21:49 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Μαραθιάς που είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 18:48 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 13/33 δίποντα (39,4%), 7/27 τρίποντα (25,9%), 11/17 βολές (64,7%), 44 ριμπάουντ (10-34), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη. Οι Ι5 είχαν 12/40 δίποντα (30%), 5/25 τρίποντα (20%), 6/10 βολές (60%), 41 ριμπάουντ (10-31), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη.

TechBuddy(Γεράνιος): Παπαδημητρόπουλος 6, Βαλέρης 6, Γεράνιος 8, Γιαννακόπουλος 15 (8 ριμπ), Δημογιάννης 5, Μπόχαλης, Σουλιώτης 5 (8 ριμπ), Μπαλτάς 5, Αμπατζής 6, Χύτας 2.

Ι5(Αρτέμης): Τσιρώνης 3, Σιτίστας 2, Τούρκας 2, Μαραθιάς 8, Δόγκαλης 7, Προκοπίου, Αναστασόπουλος, Παπανικολάου 12 (7 ριμπ), Λευθεριώτης, Αγγιούς, Λιόλιος 11.

Key Player: Ο Γεράνιος ήταν ο παίχτης-κλειδί, καθώς έκανε άριστο coachρισμα στο 2ο ημίχρονο, οργανώνοντας σωστά την ομάδα του!

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος του Σουλιώτη να είναι αποδοτικός και χρήσιμος χωρίς να παίρνει ευκαιρίες στην επίθεση!