29/11/2021
Lobsters BC 11 26 6 8 - 51 -
Collectors 13 10 12 21 - 56 -

Ανατροπή και πρώτη νίκη για Collectors!

Μία ενδιαφέρουσα όσο… δεν πάει αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό του Μενιδίου, με τις ομάδες των Lobsters και των Collectors, να ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, με τους δεύτερους να επικρατούν με 51-56.

Δυνατό το ξεκίνημα του φορμαρισμένου Κυριάκου στην αναμέτρηση, με τον πάουερ φόργουορντ των φιλοξενούμενων να σκοράρει τους 6 πρώτους πόντους της ομάδος του και να δίνει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με 11-13, παρά τα εύστοχα τρίποντα των Φελλά (2) και Μπάρλα (1).

Κλεισούρης (1) και Φελλάς εκτέλεσαν νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο από τα 6.75, δίνοντας… άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τον… οίστρο του δεύτερου, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στους 8 (24-16). Οι προσπάθειες του Αγγελομάτη δεν έφεραν βελτίωση στους Collectors καθώς ο Μπίλιας ντύθηκε… Φελλάς και με δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο 37-23.

Άστοχες οι δύο ομάδες στη συνέχεια, με τους Collectors να προσπαθούν πολύ αλλά να μην καταφέρνουν να μπουν στον ρυθμό της αναμέτρησης, καθώς η έλλειψη περιφερειακού σουτ και τα πολλά αβίαστα λάθη δεν επέτρεπαν κάτι τέτοιο. Όλα αυτά μέχρι ένα τρίποντο του Τσατσάνη ξυπνήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο πίσω με 43-35.

Έσφιξαν… τα γάλατα στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, με τους Collectors να ξυπνούν για τα καλά και να διεκδικούν επί ίσοις όροις τη νίκη, μειώνοντας στο σουτ (48-45), πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Μια νίκη που εν τέλει πήραν, με τον Αγγελομάτη και τον Κυριάκου να οδηγούν τους φιλοξενούμενους στην… τρελή και παθιασμένη ανατροπή, με τελικό σκορ 51-56!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνου Κυριάκου με 22 πόντους, 22 (!) ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στράτος Φελλάς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 9/29 δίποντα, 9/43 τρίποντα, 6/11 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/50 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/14 βολές, 57 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη.

Lobsters (Ραχμάν) : Λιαράκος 4, Μπίλιας 6, Φελλάς 21, Γεωργίου 5, Κοντάκος, Μπάρλας 11, Ραχμάν 4.

Collectors (Αγγελομάτη) : Τσατσάνης 5, Βλαχογιάννης 2, Αγγελομάτης 14, Κλεισούρας 7, Γοζεπίδης 2, Κυριάκου 22 (22 ριμπ.), Σαβέριος 4.

Τι μας άρεσε : Η… ανατροπάρα των Collectors!