11/11/2019
Το Τρίτο Φύλο 11 13 8 14 - 46 -
Λύκοι 5 11 9 22 - 47 -

Ανατροπή στο τέλος για τους Λύκους!

Αναμενόμενα συναρπαστικό το ματς ανάμεσα στο Τρίτο Φύλο και τους Λύκους στο κλειστό του Πλάτωνα, με όσους πίστευαν ότι το ματς θα πάει πόντο πόντο τελικά να δικαιώνεται, με τελικό νικητή τους Λύκους, με 46 – 47!

Πρώτο δεκάλεπτο και πολύ καλή αρχή για Το Τρίτο Φύλο, με τον Κώνστα(6) να δίνει ρυθμό και να εκτελεί για την ομάδα του, δίνοντας την ευκαιρία στους ροζ να πάρουν αέρα 6 πόντων. (11-5)

Καβαλλιεράτος και Καστρίνιος έβαλαν από τέσσερις πόντους κρατώντας την μπαγκέντα του σκοραρίσματος για τους γηπεδούχους, με τον Άρη Σάββα(4) να απαντά και να ζεσταίνεται για τα όργια που θα έκανε στο άλλο μισό του αγώνα, κρατώντας τους Λύκους κοντά στο σκορ στο ημίχρονο.(24-16)

Επιστροφή στη δράση για τις δύο ομάδες, με τους Κώνστα(4) και Σάββα(5) να συνεχίζουν απο εκεί που σταμάτησαν, τον ρυθμό του ματς να ανεβαίνει και τις μονομαχίες κάτω από τα καλάθια να γίνονται όλο και πιο σκληρές, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο μείον 7 για τους Λύκους.(32-25)

Ένα γρήγορο σερί 6-2 του τρίτου φύλλου δεν πτόησε τους Λύκους, που με πρωτοπαλίκαρο τον παθιασμένο Σάββα(7) έκανε ένα δικό του σερί 11-0 και έφερε το ματς στο ένα καλάθι διαφορά. Τα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς, με τον Κούβελα(7) αρχικά να ευστοχεί για τρεις, τον Οικονόμου(4) εν συνεχεία να βάζει μεγάλο τρίποντο και να ισοφαρίζει 28 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε 45-45 και τον Κώνστα για το Τρίτο Φύλο να έχει 1/2 βολές, δίνοντας την ευκαιρία στους Λύκους να διεκδικήσουν και τελικά να πάρουν τη νίκη, με τον Κούβελα 2 δεύτερα πριν τη λήξη να σκοράρει για δύο και τους συμπαίχτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη! (46-47)

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Κούβελας, έχοντας 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Από το Τρίτο Φύλο ξεχώρισε ο Γιώργος Κώνστας έχοντας 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κάνοντας ένα λάθος.

Συνολικά το Τρίτο Φύλο είχε 17/60 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 10/18 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, κάνοντας 15 λάθη.

Οι Λύκοι είχαν 17/65 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, κάνοντας 15 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο (Στάμου) : Παντελής, Δεληγιάννης 6, Κώνστας 15 (12 ριμπ), Γεωργάκης 4 (5ριμπ), Καστρίνιος 4 (10 ριμπ), Καβαλλιεράτος 5 (2 ασ),  Σεβαστόπουλος 4 (7 ριμπ), Τσανικίδης 3 (3 κλεψ), Καρυτιανός 5( 3ριμπ)

Λύκοι : Πλούσης, Σάββας 15 (4 ριμπ), Αρβανίτης 3 (3ριμπ), Κούβελας 11 (10 ριμπ), Οικονόμου 9, Στόϊκος, Καχριμάνης 4 (7ριμπ), Κατσίκης 5 (11 ριμπ)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι Λύκοι και έφτασαν τελικά στο δίποντο