12/11/2022
Bonobo BC 11 15 13 18 10 67 -
Basket Maniacs 18 14 12 13 3 60 -

Ανατροπή των Bonobo με υπογραφή Φουραδούλα!

Εντυπωσιακό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, με τους Bonobo να κάνουν την ανατροπή, να οδηγούν το ματς με τους Basket Maniacs στην παράταση και στο τέλος να κερδίζουν με σκορ 67-60.

Η αναμέτρηση ήταν άκρως παραγωγική στην πρώτη περίοδο με τους τυπικά γηπεδούχους να βλέπουν τους Δημητριάδη και Καλαμιώτη να σκοράρουν και να δίνουν ρυθμό στην ομάδα τους. Το 11-18 ήταν θετικό για τους Bonobo, που δεν είχαν μπει καλά στο παιχνίδι.

Ο Φουραδούλας ξύπνησε στη δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα, μείωσε τη διαφορά σε 20-21, όμως ο Κεραμάρης με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια, κράτησε το σκορ (26-32) σε καλά επίπεδα για τους Basket Maniacs.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καλαμιώτης ήταν εντυπωσιακός, ο Λεκάντης το ίδιο και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Το παιχνίδι δεν είχε αλλάξει υφή, οι Bonobo είχαν περισσότερες δυνάμεις, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των Basket Maniacs, έκαναν τη διαφορά. Το 39-44 άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά, όσον αφορά τον τελικό νικητή.

Η πίεση σε όλο το γήπεδο από τους γηπεδούχους ανάγκασε πολλά λάθη τον Στασινόπουλο, που είχε τις δυνάμεις και την ψυχραιμία να ηρεμήσει το παιχνίδι. Βάλτε στην εξίσωση και τα μεγάλα σουτ των γηπεδούχων και στο τέλος έγινε το έλα να δεις. Ο Καλαμιώτης αστόχησε σε βολή, που θα είχε καθαρίσει το παιχνίδι, ο Φουραδούλας δεν λάθεψε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και το 57-57, οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο Λεκάντης με κοντινά σουτ, ξεκόλλησε την ομάδα του, οι Basket Maniacs είχαν θολώσει από την κόπωση και το 67-60, έδωσε συνέχεια στο φετινό αήττητο των Bonobo.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θωμάς Φουραδούλας με 27 πόντους (4/5 βολές, 4/11 δίποντα, 5/11 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Οι νικητές μέτρησαν 14/20 βολές, 13/46 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (9 επ., 31 αμ.), 14 ασίστ, 11 λάθη, 14 κλεψίματα και 4 τάπες. Οι ηττημένοι είχαν 9/22 βολές, 15/51 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (21 επ., 35 επ.), 9 ασίστ, 19 λάθη και 6 κλεψίματα.

Bonobo (Φουραδούλας): Αρμενιάκος, Βασιλειάδης, Κόρδας 4 (1), Λεκάντης 23, Μπάμπαλης 7 (1), Παπασωτηρίου, Σιαμάνης 6 (2), Φουραδούλας 27 (5)

Basket Maniacs (Κεραμάρης): Δημητριάδης 6 (2), Καλαμιώτης 27 (3), Κεραμάρης 23 (1), Σασσάς, Στασινόπουλος 3 (1), Στενάκης, Τσιλιώρης

Τι μας άρεσε: Η επιμονή των Bonobo και η πίστη τους για την ανατροπή.