10/02/2020
Antilalos BC 17 13 11 5 6 52 -
Peristeri Trelleborg 15 9 11 11 8 54 -

Ανατροπή αλά Trelleborg!

Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 13 πόντους, αν και έπαιζε με 6 παίχτες για ένα ημίχρονο, η Trelleborg επικράτησε του Αντίλαλου με 52-54 στην παράταση για την 13η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο της τετράδας!

Παρά το γεγονός πως δεν ξεκίνησε καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Αντίλαλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 17-15, χάρη σε 6 πόντους του Λακιού, τρίποντα των Δήμου – Θεοδώρου και έμμεσο τρίποντο του Λάγιου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Παύλου (6π), Τάτσης (4π) και Τύρος (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, έφτασαν μέχρι και στο +9, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 30-24, μετά από 5 νέους πόντους του Λάγιου και τρίποντα των Θεοδώρου – Σουλτάτου. Από κοντά ακολούθησε και σε εκείνο το διάστημα η Trelleborg, με το δίδυμο Παύλου – Τύρου να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με 5 πόντους του Σουλτάτου και τριποντάκι του Γκολέ, το συγκρότημα του Ζαμπέτα έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 41-28, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Περιστεριώτες αντέδρασαν άμεσα και με 4 πόντους του Παύλου, 4 του Χάρη Δρακόπουλου και 3 του Τύρου, μείωσαν στους 6, 41-35!

Η αντεπίθεση της ομάδας του Θανάση Δρακόπουλου συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Τύρου και 4 του Χάρη Δρακόπουλου, ισοφάρισε σε 46-46, 9″ για το φινάλε, στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση. Για τον Αντίλαλο στο τελευταίο δεκάλεπτο από 2 πόντους σημείωσαν οι Λακιός και Θεοδώρου!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Τύρος πήρε τους οράνιε στις πλάτες του και με τους 7 πόντους που έβαλε, οδήγησε την Trelleborg στην μεγάλη νίκη με 52-54. Ούτε και στην παράταση μπόρεσε να βρει εκ νέου ρυθμό ο Αντίλαλος, με τους Σουλτάτο, Λάγιο και Γκολέ να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς εχοντας 12/22 βολές, 11/32 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 27 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 16/39 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 28 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τον Αντίλαλο ο Λακιός με 8 πόντους , έχοντας 0/4 βολές και 4/7 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος της Trelleborg ο Τύρος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 2/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 8 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Πλακίτης 3, Λάγιος 13, Σουλτάτος 10 (2), Δήμου 3 (1), Μπαμπλέκος, Γκολές 5 (1), Λακιός 8, Ηλιόπουλος 2, Θεοδώρου 2

Trelleborg (Δρακόπουλος Θ.): Τάτσης 4, Δαλέζος, Μονιός, Τύρος 21 (4), Παύλου 19, Τσίντζας 2, Δρακόπουλος Χ.8

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική επιστροφή της Trelleborg!

Τι δεν μας άρεσε: Τα 55 λάθη του ντέρμπι!