21/01/2020
ReTirees 16 16 17 6 - 55 -
Hall of Fame 10 16 19 23 - 59 -

Ανατροπή από το -20; Μόνο η Hall of Fame και στον Κολωνό!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 48-28, 3:00 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Hall of Fame πήρε τεράστια νίκη με επικό come back με 55-59, και με την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής της Elite League εδραιώθηκε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Retirees ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 5 πόντους του Γιαμαίου και δίποντο του Πλεξουσάκη, προηγήθηκαν με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 10-10, με τον Σταυρόπουλο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους. Ωστόσο, με τρίποντες βόμβες των Τούτση και Δεδούση, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 16-10.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά της Hall of Fame να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με δράστες τους Σαραντόπουλο και Δισακιά με 4 πόντους έκαστος, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 18-20, 5:00 για την ανάπαυλα. Γρήγορα, όμως, ήρθε η απάντηση από την ομάδα του Κουσούλη, αφού με 6 συνεχόμενους πόντους του Κατιάκου και βοήθειες των Χατούνογλου – Σακαράκη, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 32-26!

Με τους Τούτση (5π), Χατούνογλου (4π) και Κωστούλα (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση στην έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Συνταξιούχοι έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, μιας και έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 48-28, 3:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι “Φημισμένοι” ήταν να μειώσουν στους 13, 49-36, μετά από 4 πόντους του Πισιτέλη, 3 του Σταυρόπουλου και buzzer beater τρίποντο του Δισακιά. Σκορ τρίτης περιόδου 49-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο η Hall of Fame κυριάρχησε κατά κράτος, έτρεξε 23-6 επιμέρους σκορ και έφτασε την τεράστια ανατροπή με 55-59, χάρη σε 8 πόντους του Δισακιά, 7 του Πισιτέλη, 5 του Σταυρόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Χόντου. Μοναδικός διασωθέντας για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ο Γιαμαίος με 3 πόντους, ενώ 2 βολές είχε ο Κατιάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 14/36 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν  2 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 16/19 βολές, 17/53 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Κατιάκος με 11 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp της Hall of Fame ο Δισακιάς με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 4/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Κωστούλας 5, Τούτσης 8 (2), Χατούνογλου 7, Γιαμαίος 10 (1), Κατιάκος 11, Σακαράκης 3 (1), Δεδούσης 3 (1), Στόλης 1, Πλεξουσάκης 7

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Βασιλόπουλος 1, Χόντος 5, Πισιτέλης 16 (1),  Γκιόκας 2, Σαραντόπουλος 4, Σταυρόπουλος 16 (1), Δισακιάς 13 (1), Κοντογιάννης, Κριθαρούλας 2

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό come back της Hall of Fame!