Somalia Pirates 19 20 11 3 - 53 -
Elapuse BC 10 18 17 11 - 56 -

Ανατροπή, νίκη και ανάσα για τους Ελαπουσιώτες!

Επιστρέφοντας από το -16 η Elapuse πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στον πρώτο όμιλο της Master League, επικρατώντας των Σομαλών Πειρατών το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα του Βελιβασάκη που με καλάθια των Ζαχαράκη (8π.), Παπαηλίου (5π.), Παππά (4π.) και Λ. Γιαννοσπύρου (2π.) έπιασε στον ύπνο την Elapuse που μπήκε μουδιασμένα στο ματς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Πειρατές προηγήθηκαν ακόμη με 16 πόντους, αφού το δίδυμο Ζαχαράκης (8π.) - Ντούλης (7π.) συνέχισε να δίνει λύσεις με συνέπεια στο επιθετικό σκέλος. Η Elapuse ξύπνησε στο φινάλε του ημιχρόνου και με πρωταγωνιστές τους Μιγιόνη (8π.), Κερχουλά (4π.), Μπουγιούκα (2π.), Ζορμπά (2π.) και Βλαντή (2π.) μείωσε ελαφρώς τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 39-28.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άρχισε να αλλάζει εντελώς. Η ομάδα του Αναγνώστου ανέβασε σημαντικά την ένταση στην άμυνά της και κυριάρχησε στο παρκέ, έχοντας τους Μιγιόνη (10π.), Κερχουλά (5π.) και Δημητριάδη (2π.) σε εκπληκτική κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, οι Σομαλοί διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, όμως διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, οδεύοντας προς την τελευταία περίοδο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ελαπουσιώτες παρέμειναν πιο παθιασμένοι και οδηγώντας τους γηπεδούχους σε επιθετικό μπλακ άουτ πέτυχαν την ολική ανατροπή. Μιγιόνης (4π.), Βλαντής (3π.), Δημητριάδης (2π.) και Κερχουλάς (2π.) χάρισαν την νίκη στην Elapuse, ενώ οι Σομαλοί σκόραραν μόλις 3 πόντους δια χειρός Παπαηλίου (3π.), γνωρίζοντας δίκαια την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Σομαλοί Πειρατές είχαν 14/44 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Elapuse είχε 14/36 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 27 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Παππάς με 7 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης) : Γιαννοσπύρος Τρ., Γιαννοσπύρος Λ. 4, Ζαχαράκης 21 (4), Ντούλης 7 (1), Παπαηλίου 11, Παππάς 7, Στραβοπιεράκος 3 (1).

Elapuse (Αναγνώστου) : Αναγνώστου 2, Βλαντής 5 (1), Δεσύπρης, Δημητριάδης 4, Ζορμπάς 5 (1), Κερχουλάς 11 (1), Μιγιόνης 27 (4), Μπουγιούκας 2.

Τι μας άρεσε : Οι παθιασμένες άμυνες του Δημητριάδη.