09/03/2022
Peteenagers BC - - - - - 44 -
Falcons - - - - - 41 -

Ανατροπή και νίκη για Peteenagers.

Στα πλαίσια μίας αναβληθέν αγωνιστικής του BPL, οι Peteenagers αναμετρήθηκαν με τους Touvlakers. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Touvlakers να είναι συνέχεια μπροστά με 2-5 πόντους. Παρόλα αυτά, στο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι Peteenagers πάτησαν το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, σημειώνοντας την ανατροπή με σκορ 44-41!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με την ομάδα των Peteenagers να παίρνει κεφάλι 2 πόντων στη λήξη αυτής (13-11). Ο Δημητριάδης με 9 πόντους από πλευράς Peteenagers και ο Ιωάννου με 7 από πλευράς Touvlakers ξεχώρισαν για τις ομάδες τους.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Touvlakers εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους (5 πόντους συνολικά στο δεκάλεπτο) και με πρωταγωνιστή τον Φώτη που σημείωσε 6 πόντους βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 18-24.

Στην τρίτη περίοδο, οι Peteenagers βρήκαν τον καλό εαυτό τους επιθετικά και, με πρωταγωνιστή τον Ησαΐα που σημείωσε καθοριστικά σουτ, μείωσε το ματς στον πόντο (34-35). Από τους Touvlakers, ο Φώτης με τα καλάθια του πάλεψε για να κρατήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, οι Peteenagers φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με οδηγό τον Χατζαντώνη και το Δημητριάδη έβαλαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού στο ματς και την οδήγησαν στη νίκη με το τελικό σκορ 44-41. Παρά τις προσπάθειες των Touvlakers, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ιωάννου, δεν κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν την πολυπόθητη νίκη.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανέστης Δημητριάδης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 1 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη σε 40 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 37:15 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 15/63 σουτ (23,8%), 3/19 τρίποντα (15,8%), 11/27 βολές (40,7%), 42 ριμπάουντ (10-32), 5 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 17/61 σουτ (27,9%), 5/21 τρίποντα (23,8%), 2/17 βολές (11,8%), 49 ριμπάουντ (12-37), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 20 λάθη.

Peteenagers(Λέζος): Χατζαντώνης 10 (8 ριμπ), Δημητριάδης 14 (8 ριμπ), Διαμαντόπουλος 3, Αλεξόπουλος 1, Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος 3, Ασπρούλιας, Ησαΐας 13.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Ιωάννου 16, Μάκκας 2, Κοτσώνης;, Φώτου, Φώτης 12 (13 ριμπ), Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας, Θεοδωρακόπουλος, Μπουχάγιερ 3, Δελέγκος 6 (8 ριμπ), Καϊάφας.

Τι μας άρεσε: H απόδοση του Δημητριάδη στην 4η περίοδο!