27/10/2020
Μπεκρίμ Team 10 16 17 12 - 55 -
Ball Don't Lie 18 8 12 24 - 62 -

Τρομερό παιχνίδι με ανατροπή πάνω στην ανατροπή και νίκη της Ball Don't Lie!

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του BPL, η Μπεκρίμ Team αναμετρήθηκε με την Ball dont Lie. Tο παιχνίδι ήταν μέτριο επιθετικά αλλά ενδιαφέρον καθώς την μία ήταν μπροστά οι γηπεδούχοι και την άλλη οι φιλοξενούμενοι. Δυστυχώς όμως για τον Παϊρή, η BdL με πρωταγωνιστές Μαθιουδάκη και Γ. Γασπαράτο πήρε το ροζ με σκορ 55-62 και ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο 1ο δεκάλεπτο η παρέα του Μπέλλα. Με όρεξη για μπάσκετ και με τον Μάκη Γασπαράτο να έχει 9 πόντους με 2/2 τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μια διαφορά 8 πόντων. 2 καλάθια είχε ο Τσερκέζης για την εκτός ρυθμού Μπεκρίμ. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 10-18!

Το ματς ισορρόπησε η ομάδα του Παπαγεωργίου στην 2η περίοδο (16-8). Σε αυτό, πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Φώτης Λαγοπάτης με 9 ενώ 1 τρίποντο και πολλά ριμπάουντ είχε ο Παϊρής. 4 πόντους είχε ο Πάνος Γασπαράτος για την BdL και το τελικό 26-26!

Το αρχικό -8 μετέτρεψε σε +5 η Μπεκρίμ Team. Όλη η ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του coach Pap. Την διαφορά για τους «μπεκρήδες» έκαναν οι Φράγκος και Τσερκέζης που είχαν έκαστος από 6 πόντους. Από 3 πόντους είχαν οι Π. Γασπαράτος και Μπέλλας για την BdL. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 17-12.

Αν και ήταν πίσω σκορ η Ball dont Lie δεν τα παράτησε. Με οδηγούς Μπέρτσο και Μαθιουδάκη (7 και 7), οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, δημιούργησαν μια διαφορά 7 πόντων και εν τέλει πήραν την πολυπόθητη νίκη. Μόνος του προσπάθησε ο Τσερκέζης στο τελευταίο δεκάλεπτο (8 πόντοι) κάτι το οποίο δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα της Μπεκρίμ με σκορ 55-62!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μαθιουδάκης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ (5-7), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 34:31 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/11 δίποντα (54,5%) και 1/4 βολές (25%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τσερκέζης με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 35:12 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 8/12 δίποντα (66,7%), 1/6 τρίποντα (16,7%) και 3/4 βολές (75%).

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 17/42 δίποντα (40,5%), 5/30 τρίποντα (16,7%), 6/8 βολές (75%), 42 ριμπάουντ (8-34), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Η Ball dont Lie είχε 17/53 δίποντα (32%), 4/26 τρίποντα (15,4%), 16/24 βολές (66,7%), 53 ριμπάουντ (19-34), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Λαγοπάτης Σ., Κατσαμπίρης, Νικολόπουλος, Τσερκέζης 22, Λαγοπάτης Φ. 10, Κοτσίρης 2, Φράγκος 10 (10 ριμπ), Παϊρής 7 (8 ριμπ), Κυριακόπουλος 4.

Ball dont Lie(Κακαφώνης): Μπέλλας 5 (8 ριμπ), Κακαφώνης 2, Μπέρτσος 13, Γασπαράτος Π. 12 (8 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 17 (11 ριμπ), Μαθιουδάκης 13 (12 ριμπ), Κατσιαούνης (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Γασπαράτων και η εξέλιξη του Μαθιουδάκη!