27/09/2022
Aballiers 13 14 10 14 - 51 -
Old Firm BC 13 11 8 23 - 55 -

Aνατροπή και νίκη για την Old Firm!

Το βράδυ της Τρίτης 27 Σεπτεμβρίου στο Μενίδι, η Old Firm αν και βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, είχε περισσότερες ανάσες και καθαρότερο μυαλό, γύρισε τούμπα το ματς και πήρε μία μεγάλη νίκη 51 – 55.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων (13-13).Για τους γηπεδούχους μπροστάρης ήταν κλασσικά ο Γραμματικός με 7 πόντους, με τον Θάνο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έψαχναν να βρουν τους ρόλους τους στο γήπεδο, ξεχώρισε ο Σανταμούρης με ένα τρίποντο , με πέντε ακόμα διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Abaliers ήταν ελαφρώς καλύτεροι, με τον Κρητικό να είναι το πρώτο βιολί με 7 πόντους και τον Γραμματικό να ακολουθεί με 5, για το 27 – 24 του πρώτου ημιχρόνου. Για τους ερυθρόλευκους, ο Μουγκαράκης έβαλε 4 πόντους, με τον Καλαμπάκο να σκοράρει από τα 6,75 και τους Ξυλιά και Σανταμούρη να έχουν από ένα καλάθι.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε η τρίτη περίοδος, με τις ομάδες να παραμένουν αρκετά άστοχες και το σκορ να είναι 37 – 32. Γραμματικός και Κρητικός, οδηγούσαν τους γηπεδούχους με 4 πόντους έκαστος, ενώ τις λύσεις για την Firm έδιναν Μουγκαράκης, Καλαμπάκος, Ανδρεάδης και Ξυλιάς.

Οι Abaliers έστειλαν την διαφορά στους 7 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά στην συνέχεια το ματς άλλαξε εντελώς μορφή! Ο Μουγκαράκης πήρε τους ερυθρόλευκους στην πλάτη του με 7 πόντους και με βοήθειες από τον Τρωγάδα που πέτυχε 6 και μεγάλα σουτ των Καλαμπάκου – Σανταμούρη, κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς και να πάρουν την μεγάλη νίκη με 51 – 55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αντρέας Μουγκαράκης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανέστης Γραμματικός με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Abaliers είχαν 14 / 41 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Old Firm είχε 16 / 40 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 8 / 21 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Abaliers (Θάνος): Βερνίκος 8, Γραμματικός 20(12ρ.), Ν.Θάνος 9(7ρ.), Κρητικός 12(9ρ.), Λιακόπουλος 2, Μανώλης , Μιτουλάκης

Old Firm(Ζαραφιώτης): Ανδρεάδης 4, Βασιλείου 4, Καλαμπάκος 11, Κανελλόπουλος, Κούβαρης , Κούτσικος 2, Μουγκαράκης 15(7ρ.), Ξυλιάς 5, Σίττας, Σανταμούρης 10, Τρωγάδας 4.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα, η δωδεκάδα που κατέβασαν οι νικητές και οι συγκλονιστικές προσπάθειες των λίγων αλλά σκληρών Abaliers.