05/04/2023
Μπεκρίμ Team 11 10 12 18 - 51 -
Χαρμάνι Μιλάνο 18 7 12 10 - 47 -

Ανατροπή και νίκη για τους «μπεκρήδες»

Μετά από ένα παιχνίδι, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Mpekrim Team βρήκαν τον τρόπο και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί απέναντι στους Harmani Milano (51-47), παρά το γεγονός πως στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς κυνηγούσαν στο σκορ. Με αυτή τη νίκη, οι «μπεκρήδες» εξακολουθούν να βρίσκονται στις πρώτες θέσεις, την ώρα που οι «πράσινοι» έπεσαν εκτός της ζώνης των Play Offs.

H αναμέτρηση είχε από την αρχή ένταση και δυνατές μονομαχίες, με τους «πράσινους» να αιφνιδιάζουν τους Mpekrim Team και να παίρνουν από νωρίς τα ηνία του ματς, κερδίζοντας πολλές μάχες μέσα στη ρακέτα. Από την άλλη, οι Mpekrim Team παρέμειναν χαμηλά στο ξεκίνημα και η Α' περίοδος τελείωσε με τους Harmani Milano στο +7 (11-18).

Στη Β' περίοδο, η διαφορά έφτασε ακόμα και σε διψήφια νούμερα στο ξεκίνημά της για τους Harmani Milano, οι οποίοι ωστόσο στη συνέχεια μπλόκαραν επιθετικά και έδωσαν την ευκαιρία στους Mpekrim Team να πλησιάσουν πριν την ανάπαυλα (21-25), με τον Γεωργίου να παίρνει την ομάδα του στις πλάτες του και να ηγείται των επιθετικών προσπαθειών των «μπεκρήδων».

Στην επανάληψη, οι Mpekrim Team προσπάθησαν να φέρουν...τούμπα το ματς, όμως κάθε φορά που έφταναν σε απόσταση αναπνοής, οι ψυχωμένοι Harmani, που έκαναν ένα από από τα καλύτερα φετινά τους ματς, έβρισκαν τον τρόπο να παραμείνουν μπροστά στο σκορ. Με επί μέρους σκορ 12-12 στο Γ' δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» διατήρησαν το +4 (33-37).

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, εκεί που οι Mpekrim Team εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση και γύρισαν το παιχνίδι, βάζοντας μεγάλα σουτ στο φινάλε. Με σωστές αποφάσεις και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, η ποιότητα και η εμπειρία των «μπεκρήδων» ήταν τα συστατικά που έκαναν την διαφορά, για να έρθει το τελικό 51-47.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσερκέζης, με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ο Νικόλας Ηλιόκαυτος ήταν ο κορυφαίος, με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Mpekrim Team: Γεωργίου 13, Γιαννάτος 2, Δημήτρης 2, Κατσαμπίρης 6, Κυριακόπουλος, Νικολόπουλος 3, Παϊρής 2, Προδρομίδης 2, Τσερκέζης 21

Harmani Milano: Νικήτας, Αρβανίτης 7, Δεμερτζίδης 2, Ηλιόκαυτος 13, Καλογερόπουλος 5, Κωνσταντινόπουλος 5, Πανουτσόπουλος 2, Παρίσης, Τζατζαδάκης 5, Τριανταφύλλου 8, Χατζής