17/12/2021
Τα Βουνά - - - - - 66 -
Occupy Media - - - - - 73 -

Aνατροπή απο το -15 και νίκη για την Occupy Media!

Μπορεί η Occupy Media να έχανε 30-15 στην 2η περίοδο. Μπορεί οι Ι5 να έπαιζαν καταπληκτικό και ορθό μπάσκετ. Όμως η ομάδα του Περικλή Πασχάκη δεν τα παράτησε και με τον Ρουμελιώτη να δείχνει τον δρόμο έκανε το comeback και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας τους Ι5 με σκορ 66-73!

Καταιγιστικοί ήταν οι Ι5 στο 1ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του προέδρου Αρτέμη ήταν ιδιαίτερα εύστοχη και δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων! 21-8 ήταν το επιμέρους σκορ. Μονάχα ο Ρουμελιώτης τραβούσε κουπί για τους φιλοξενούμενους με 3 καλάθια. 5 πόντους είχε ο Παπανικολάου και από 4 Αγγιούς και Διονύσης Λιόλιος για τους Ι5.

Πιο ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος του αγώνα. Η Occupy Media ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε να μειώσει κατά 4 πόντους την διαφορά. 9 πόντους πέτυχε ο Ρουμελιώτης, ενώ σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Ροδόπουλος. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για τους Ι5 ο Νικόλας Λιόλιος με 9 σερί πόντους και πολλές φαντεζί φάσεις. 36-27 ήταν το σκορ στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Το ματς «ίσιωσε» τελείως στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Ι5 έδειχναν κουρασμένοι, ενώ η Occupy Media είχε αρχίσει να φορτσάρει. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Περικλής Πασχάκης με 8 σερί πόντους με τον Ρουμελιώτη να ακολουθεί έχοντας 7. 4 πόντους με 1 τρίποντο πέτυχε ο Ν. Λιόλιος για τους Ι5. 48-47 έδειχνε το scoreboard στο τέλος της περιόδου.

Με την διαφορά στον 1 πόντο υπέρ των «γιωτάδων» όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Μπορεί Μαραθιάς και Νικόλας Λιόλιος να έκαναν τα πάντα βάζοντας 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, αλλά η Occupy Media είδε τον Στεφανίδη να μιλάει την κρίσιμη στιγμή και να οδηγεί την ομάδα του στην νίκη. Πέτυχε 10 πόντους στο δεκάλεπτο. 66-73 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με την Occupy Media να δραπετεύει με το ροζ φύλλο αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 29 πόντους,24 ριμπάουντ (13-11), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα και 3 λάθη σε 36:43 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Διονύσης Λιόλιος με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ (6-9), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 30:50 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 14/46 δίποντα (30,4%), 10/38 τρίποντα (26,3%), 8/18 βολές (44,4%), 46 ριμπάουντ (19-27), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη. Η Occupy Media είχε 21/42 δίποντα (50%), 6/21 τρίποντα (28,6%), 13/23 βολές (56,5%), 50 ριμπάουντ (14-36), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Ι5(Λευθεριώτης): Τσιρώνης 5, Λιόλιος Ν. 15, Μαραθιάς 17, Δόγκαλης, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 4 (7 ριμπ), Παπανικολάου 13 (7 ριμπ), Αγγιούς 6, Λιόλιος Δ. 6 (15 ριμπ).

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 9 (6 ασίστ), Στεφανίδης 13, Πασχάκης Π. 12, Ροδόπουλος 6 (8 ριμπ), Ρουμελιώτης 29 (24 ριμπ), Τσαγκρώνης, Καλλιαντέρης 4.

Key player: Παίχτης-κλειδί ήταν ο Περικλής Πασχάκης που κατάφερε σε σύντομο χρονικό διάστημα να πετύχει 8 σερί πόντους, δίνοντας τεράστιο ψυχολογικό boost στην ομάδα του!

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα και τα φανταστικά highlights αυτού του αγώνα!