16/12/2019
Griffins 14 17 17 27 - 75 -
ReTirees 21 17 13 21 - 72 -

Ανατροπή και πρόκριση για τους Griffins!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, δύο δυνατά σύνολα στο παρκέ, Griffins εναντίον ReTirees, στα πλαίσια του Κυπέλλου, με τους παθιασμένους Griffins να παίρνουν το εισιτήριο πρόκρισης, κερδίζοντας με 75-72, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ποιότητα και ό,τι θα ήθελε να δει ένας φίλαθλος παρακολουθώντας ένα παιχνίδι μπάσκετ!

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Retirees, με τον Πλεξουσάκη να δίνει ρυθμό επιθετικά και την ομάδα του να προηγείται με 0-10 στα πρώτα 3.5 λεπτά, με τους Griffins να είναι πολύ άστοχοι, μέχρι ο Βρέλλης να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Ο Κατιάκος ήταν στα γνωστά του στάνταρ, τόσο επιθετικά όσο και ελέγχοντας τον εναέριο χώρο με τα ριμπάουντ να καταλήγουν στα χέρια του, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο συν 14 για τους φιλοξενούμενους, μέχρι τη στιγμή που δύο συνεχόμενα κλεψίματα των Griffins ισορροπήσουν την ψυχολογία, δίνοντας σκορ και επαναφέροντας την διαφορά σε λογικά στάνταρ. (14-21)

Αποφασισμένοι να φέρουν το ματς στα ίσα οι Griffins, παρασυρόμενοι από τον παθιασμένο και διαβασμένο coach Χρόνη, έβαλαν τα σουτ στις αρχές τις δεύτερης περιόδου με Βρέλλη, Σπυρόπουλο (2), με τον Γιαμαίο (2) να στέκεται στο ύψος του για τους ReTirees, κρατώντας τη διαφορά στους έξι, με τον Τσακάλη (5) να είναι πολύτιμος στα τελευταία λεπτά, δείχνοντας ότι μπορεί να εξελιχθεί σε παίκτη κλειδί για τους Griffins στη συνέχεια του παιχνιδιού. (31-38)

Στα πέντε πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, παράλληλα με τη θέληση για νίκη και ανατροπή για τους Griffins, βγήκε η νευρικότητα η οποία έφερε αστοχία και βεβιασμένες προσπάθειες για τους μπλε, με τη διαφορά να είναι στους δέκα υπέρ των ReTirees, 37-47. Κάπου εκεί, μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο coach Χρόνης ξύπνησε την ομάδα του, γύρισε το μομέντουμ υπέρ των Griffins, με τον ακούραστο Κοτσόλη να κυριαρχεί ψηλά, αναλαμβάνοντας παράλληλα αρκετές προσπάθειες στο άλλο μισό του παρκέ, με το 48-54 να είναι το σκορ που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας την αγωνία να φτάνει στο κόκκινο!

Ο Τσακάλης ξεκίνησε καυτός, βάζοντας πέντε πόντους στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδηγούνται στην γραμμή το βολών, με το ζωγραφιστό να μοιάζει ναρκοπέδιο, για όποιον θέλει να σκοράρει. Δυο γκολ φάουλ από Βιλτανιώτη (3) και του συγκινητικού Κοτσόλη και ένα τρίποντο του Ρομπότη, έφεραν τη διαφορά στο συν εφτά (72-65) για τους Griffins με 2.5 λεπτά να μένουν για τη λήξη, με τους ReTirees από εκείνο το σημείο και μετά να ανεβάζουν την πίεση τους, προσπαθώντας να οδηγήσουν σε λάθη τους γηπεδούχους. Ένα τρίποντο του Γιαμαίου έκανε το 75-72 για τους ReTirees που προσπάθησαν για την ανατροπή, με τους Κοτσόλη και Βιλτανιώτη να αστοχούν σε τέσσερις βολές, δίνοντας την ευκαιρία στους ReTirees με τρίποντο να πάνε το ματς στην παράταση, αστοχώντας όμως με το εισιτήριο της πρόκρισης να πηγαίνει στους Griffins, με 75-72!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Κοτσόλης με 25 πόντους, 21 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος, παίρνοντας πραγματικά την ομάδα στις πλάτες του τις δύσκολες στιγμές. Από πλευράς ReTirees ξεχώρισε ο Αντώνης Κατιάκος έχοντας 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Griffins είχαν 18/41 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 15/24 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 18 λάθη. Οι ReTirees είχαν συνολικά, 20/40 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 20/27 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα και 19 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 25 (21 ριμπ), Σπυρόπουλος 16 (6 ασ), Κιαχόπουλος, Βιλτανιώτης 3, Βρέλλης 11 (15 ριμπ), Τσάκαλης 10, Ρομπότης 10.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 3, Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 16 (3), Κατιάκος 26 (12 ριμπ), Τσάντζαλης 2, Στόλης 11 (6 ριμπ), Πλεξουσάκης 14 (13 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ποιότητα που έχουν και η δύο ομάδες, όπως και η μεγάλη ανατροπή των Griffins!