28/12/2023
LazerWolves 13 28 19 12 - 72 -
Ερυθρός Σταυρός 24 13 14 10 - 61 -

Ανατροπή και επιστροφή στις νίκες για τους LazerWolves!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι LazerWolves, παρότι βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους, επικράτησαν σχετικά άνετα του Ερυθρού Σταυρού, έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τους Δημητρακόπουλο (24π., 13 ρ.) και Παναγιωτόπουλο (27π., 7 τρ.). Μακριά από τον καλό του εαυτό βρέθηκε ο Ερυθρός που υποχώρησε στο 10-4.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ερυθρός, καθώς με πρωταγωνιστές τους Μανίκα (7π.), Αγραπίδη (6π.), Ξυπόλητο (5π.), Ceka (3π.) και Αθ. Φαλάγγα (3π.) έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά. Οι μετέπειτα νικητές, παρά την προσπάθεια των Παναγιωτόπουλου (8π.), Καρατζά (3π.) και Δημητρακόπουλου (2π.), άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και βρέθηκαν στο -11. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-24.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι LazerWolves μεταμορφώθηκαν και σκοράροντας σε ένα δεκάλεπτο 28 πόντους ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Παναγιωτόπουλος (14π.) ήταν ασύλληπτα εύστοχος σε αυτό το διάστημα, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Δημητρακόπουλο (7π.), Καρατζά (4π.) και Αντωνακόπουλο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Ερυθρός Σταυρός δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα σε αυτό το διάστημα, κυρίως στο αμυντικό σκέλος. Σκορ ημιχρόνου, 41-37.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ανωτερότητά τους και έχοντας και πάλι επιθετική πολυφωνία, διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Με Μανίκα (6π.), Αγραπίδη (4π.), Ceka (2π.) και Αθ. Φαλάγγα (2π.) απάντησαν οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούσαν να κρατηθούν όρθιοι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 60-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι LazerWolves έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη, αφού ο Δημητρακόπουλος (8π.) έδωσε συνέχεια στην μαγική του εμφάνιση, απλοποιώντας την κατάσταση για την ομάδα του. Ο Ερυθρός προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την τέταρτη ήττα στη φετινή σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, οι LazerWolves είχαν 14/31 δίποντα, 10/26 τρίποντα και 14/18 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη. Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Σταυρός είχε 18/46 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 24 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 8/9 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Kristian Ceka με 13 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/6 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

LazerWolves (Καρατζάς) : Αντωνακόπουλος 3 (1), Δημητρακόπουλος 24 (2), Καρατζάς 12, Μοσχάκης 4, Παναγιωτόπουλος 27 (7), Τύρος 2.

Ερυθρός Σταυρός (Αγραπίδης) : Ceka 13 (1), Αγραπίδης 11, Μανίκας 18 (1), Ξυπόλυτος 10 (2), Πάντζαλης, Φαλάγγας Αθ. 7 (1), Φαλάγγας Αλ. 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων .