09/12/2023
Old Firm BC 12 18 9 12 - 51 -
Green Rose BC 8 14 22 13 - 57 -

Ανατροπή σκηνικού και νίκη για το Green Rose!

Από ένα ημίχρονο εντυπώσεων μοιράστηκαν η Old Firm και το Green Rose, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με το τελικό 51-57.

Η είσοδος των Καλαμπάκου και του Γερονικόλα οι οποίοι έδωσαν άμεσα ενέργεια, σκορ και καθαρό μυαλό στην Old Firm, έβαλαν παράλληλα και μπροστά την ομάδα τους με σκορ 12-8 για πρώτη περίοδο, απαντώντας στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Κουλαρμάνη, ο οποίος όμως ήταν μόνος επιθετικά για τους "πράσινους". Η εκτελεστική δεινότητα των Ντραγκότι και Καλαμπάκου... μέτρησε, η Old Firm έπαιζε καλύτερα, ήταν πιο συμπαγής και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 30-22.

Η τρίτη περίοδος ήταν... πράσινη! Ο Πολίτης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ώστε οι συμπαίκτες του να βρουν καλό σουτ, σκόραρε και γενική υπέγραψε ξεκάθαρα το 39-44 και την ανατροπή σκηνικού για Green Rose! Αυτή λοιπόν η ανατροπή σκηνικού ήταν ό,τι πρέπει για τους φιλοξενούμενους, πήραν ψυχολογία και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω επικρατώντας εν τέλει με το τελικό 51-57, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Πολίτης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γερονικόλας με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λαθάκια.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/33 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 3/8 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/32 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 6/10 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.