24/09/2019
Αμόκ 11 13 26 18 - 68 -
Butchers 23 7 9 26 - 65 -

Ανατροπή στην ανατροπή και στο τέλος Αμόκ!

Μεγάλο ματς μας πρόσφεραν το βράδυ του Σαββάτου 21, Σεπτεμβρίου Αμόκ και Butchers. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, τρομερό τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, ενώ στο τελευταίο η μία ομάδα διαδεχόταν την άλλη στο προβάδισμα με τελικό νικητή την Αμόκ με 68 – 65.

Οι Butchers μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα με 4 – 14 με τους Σιόκη, Κριτσωτάκη(6), Κούμπουρο(4) και Ταγάρη να σκοράρουν.Η Αμόκ προσπαθούσε να κρατηθεί στο σκορ με Χρήστου, Ορφανό και τρίποντο γκολ φάουλ του Δουρακάκη,αλλά οι «πράσινοι» με ακόμα 9 πόντους από Κούμπουρο, Ταγάρη και Κριτσωτάκη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 11 – 23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αμόκ με τρίποντο του Αβαρκιώτη και δύο καλάθια του Ορφανού μείωσε ,όμως οι Butchers με τους Ρεντούμη, Λειβαδάρη και Κριτσωτάκη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι έστειλαν και πάλι το σκορ στο + 10(18 – 28).Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με Ορφανό και Χρήστου βρήκαν λύσεις στην επίθεση ενώ Ο Κούμπουρος με δίποντο διαμόρφωσε το 24 – 30 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά με δύο καλάθια του Κούμπουρου αλλά η Αμόκ με Ορφανό(7)και Αβαρκιώτη (6)να κάνουν ότι θέλουν την αντίπαλη άμυνα προηγήθηκαν με 37 – 35.Σιόκης και Ταγάρης έβαλαν μπροστά ξανά τους Butchers όμως η περιφέρεια της Αμόκ είχε πάρει φωτιά.Κανταρίδης, Αβαρκιώτης και Ορφανός πέτυχαν από ένα τρίποντο και με βοήθεια του Χρήστου έτρεξαν σερί 13 – 0 , διαμορφώνοντας το υπέρ τους 50 – 39.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Ορφανού ,οι «πράσινοι» όμως με δική τους αντεπίθεση πλέον από Λειβαδάρη, Κριτσωτάκη, Ρεντούμη και Κούμπουρο πλησίασαν στον πόντο(52-51).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα με Αβαρκιώτη(5), Μπακόλα και Γιαννόπουλο όμως οι Butchers κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 61 – 61 με Ρεντούμη, Κριτσωτάκη και τρίποντο του Σιόκη.Ορφανός και Κούντουρος έφεραν τις δυο ομάδες και πάλι ισόπαλες αλλά στη συνέχεια ο εξαιρετικός Ορφανός και ο Χρήστου έστειλαν τους γηπεδούχους στο + 5(68 – 63) ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα.Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε νεκρό χρόνο με μία βολή του Ρεντούμη.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 30 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάνος Κριτσωτάκης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Αμόκ είχε 20-50 δίποντα,7-23 τρίποντα,7-16 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Butchers είχαν 21 – 59 δίποντα, 3 – 20 τρίποντα, 14 – 26 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Αμόκ (Αβαρκιώτης):Δουρακάκης 4 (3ασ.), Κανταρίδης 3, Γιαννόπουλος 2 (7ρ.), Μπακόλας 2, Αβαρκιώτης 17, Ορφανός 30(19ρ.), Χρήστου 10 (9ρ.), Νέρρης.

Butchers (Βαφειάδης):Αλεξόπουλος, Κριτσωτάκης 17(9ρ.), Καουκάκης, Λειβαδάρης 4, Κούμπουρος 18 (9ρ.), Ρεντούμης 11 (12ρ.), Τάγαρης 6(7ρ.), Βαφειάδης 2 (8ρ.), Σιόκης 7.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή διακύμανση του σκορ.