02/07/2021
Brothers United 12 17 10 6 - 45 -
Young Ballers BC 7 12 9 20 - 48 -

Ανατροπή στην τελευταία περίοδο οι Young Ballers!

Οι Young Ballers παίζοντας τρομερά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση στην τελευταία περίοδο κατάφεραν γυρίσουν το ματς και να κερδίσουν με 48-45 τους Brothers United!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό. Οι Brothers United, χτυπώντας μέσα από το καλάθι και με τον Πίτο να σημειώνει 7 πόντους προηγήθηκαν με 5 πόντους, 12-7. Για τους «πράσινους» 3 πόντους σημείωσε ο Μεταξάς, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Ανδρεάδης και Παππάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο. Διαμαντής, Καλαματιανός και Αρχοντουλάκης ηγούνταν για τους «λευκούς» ενώ για τους Young Ballers συνέχισε να παίζουν καλά Παναγής και Μερμίγκης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-19 για τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Brothers United χαμήλωσαν τον ρυθμό και συνέχισαν να πηγαίνουν το παιχνίδι στην δύναμη. Έτσι, διατήρησαν το προβάδισμά τους με τους Πίτο και Καλαματιανό να σκοράρουν. Η περίοδος έκλεισε στους 11, 39-28. Για την ομάδα του Στεφανάκου ο διαστημικός Μερμίγκης σημείωσε 4 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Young Ballers έκαναν την μεγάλη επιστροφή. Οι «πράσινοι» πίεσαν σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη. Με τον Μερμίγκη να κινείται σαν ελατήριο οι Ballers έτρεξαν ένα επιμέρους 20-9 και πήραν τελικά την νίκη με 48-45. Για τους Brothers United, πάλευε ο Πίτος αλλά δεν έφτανε.

Hall Of Brands MVP της διοργάνωσης ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Ανδρεάδης με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Πίτος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/67 εντός πεδιάς, 2/18 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Brothers United είχαν 17/48 εντός πεδιάς, 1/10 τρίποντα και 10/25 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 22 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Πίτος 17, Τζαβέλλας 6, Καράμπελας, Διαμαντής 6, Καλαματιανός 8, Αρχοντουλάκης 6, Κουφαλιώτης 2.

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 4, Ζορμπάνος, Ράπτης, Βαρκάρης 2, Βασιλάκης, Ανδρεάδης 4, Μερμίγκης 14, Παππάς 12, Παναγής 12.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Brothers United!