12/02/2020
Deflections 10 11 17 16 - 54 -
Aladalon 13 11 19 7 - 50 -

Ανατροπή στο τέλος και νίκη οι Deflections!

Στο βοηθητικό έξι του ΣΕΦ παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση μεταξύ των Deflections και των Aladalon, παιχνίδι που κέρδισαν οι πρώτοι με 54-50 κάνοντας ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά, ενώ έχαναν με εννέα πόντους. Οι Aladalon έχασαν έχασαν δύο παίκτες στο τέλος και οι Deflections το εκμεταλλεύτηκαν, σημειώνοντας την ενδέκατη φετινή τους νίκη.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε πως θα ήταν ένα κλειστό παιχνίδι και οι ομάδες το επαλήθευσαν αυτό όντας πολύ άστοχες. Χωρίς καμία να ξεφύγει από την άλλη, αλλά το προβάδισμα να αλλάζει χέρια τέσσερις φορές το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους Aladalon με 10-13. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ για τους Deflections με τον Άγγελο Σταυρόπουλο να σημειώνει τρεις, ενώ οι Aladalon είχαν τον Χρήστο Μιχαηλίδη πρώτο σκόρερ με έξι.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Deflections πέτυχαν έξι πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά χωρίς να δεχτούν κανένα και πήραν προβάδισμα. Τότε ξεκίνησαν να σκοράρουν οι Aladalon, οι οποίοι με δικό τους σερί πέντε πόντων πέρασαν πάλι μπροστά. Τελικά το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 21-24. Κατσαρός και Πάλλας έβαλαν από τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, Σουβλέρης με πέντε και Χρήστος Μιχαηλίδης με τέσσερις οι καλύτεροι των Aladalon.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Deflections, καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά έτρεξαν 9-3 σερί και πέρασαν πάλι μπροστά με 30-27. Όμως οι Aladalon στα υπόλοιπα έξι λεπτά πέτυχαν 16 πόντους και δέχτηκαν μόλις οχτώ για να πάρουν προβάδισμα για την τελευταία περίοδο με 38-43. Σούπερ δεκάλεπτο από τον Μαζιώτη με εννέα πόντους για τους Deflections, ο Σουβλέρης ήταν ο καλύτερος των Aladalon με οχτώ πόντους και ο Χρήστος Μιχαηλίδης από κοντά με εφτά.

Δύσκολα είχαν βάλει μέχρι εκείνο το σημείο στους Deflections οι Aladalon, οι οποίοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη. Με 4'53 για το τέλος ένα τρίποντο του Σουβλέρη έστειλε την διαφορά στους εννέα, 41-50. Από εκείνο το σημείο οι Aladalon δεν πέτυχαν άλλο καλάθι, οι Deflections πίεσαν τις κατοχές, ήταν εύστοχοι και με καλάθι του Πάλλα 36″ πριν το τέλος πήραν πάλι προβάδισμα με 51-50. Οι Aladalon δεν πέτυχαν τίποτα, καθώς υπέπεσαν σε λάθη και το τελικό 54-50 έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Deflections. Μεγάλη ώθηση έδωσε ο Ανδρέας Σταυρόπουλος με εφτά πόντους για τους νικητές, ο Σουβλέρης πέτυχε πέντε πόντους για τους ηττημένους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μαζιώτης με 10 πόντους (4/7 δίποντα, 2/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χ. Μιχαηλίδης με 17 πόντους (0/1 βολή, 7/17 δίποντα και 1/1 τρίποντο), 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/27 βολές, 18/49 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκαναν 13 λάθη, έκλεψαν 13 φορές και είχαν 4 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/5 βολές, 17/46 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 1 μπλοκ και 16 λάθη με την σειρά τους.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 10, Σταυρόπουλος Αγ. 3 (1), Σταυρόπουλος Αν. 11 (8ρ 4ασ), Μενδρινός, Οικονομάκος 6, Παπακωνσταντίνου 3 (7ρ), Νικολαΐδης 7 (1τρ 3ρ), Πάλλας 4 (18ρ), Μαζιώτης 10 (7ρ).

Aladalon (Μιχαηλίδης Χ.): Μιχαηλίδης Α. 3 (1τρ 12ρ), Μιχαηλίδης Χ. 17 (1τρ 13ρ), Αθανασάκος 2 (10ρ), Σουβλέρης 22 (3), Μαχαίρας, Παπαδόπουλος 2 (6ρ), Παυλίδης 4 (8ρ).

Τι μας  άρεσε: Όλο το παιχνίδι καθώς ήταν ντέρμπι.