08/11/2021
Lasson BC 9 13 17 6 - 45 -
Peristeri Phantoms 17 18 8 16 - 59 -

Ανεβαίνουν οι Peristeri Phantoms!

Οι Peristeri Phantoms ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το βράδυ της Κυριακής και παρά την πίεση της με απουσίες Lasson , επικράτησαν σχετικά εύκολα με 45 – 59.

Οι Phantoms μπήκαν φορτσάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Περιβολάρη με 11 πόντους έχτισαν διψήφια διαφορά. Η Lasson άργησε να ξυπνήσει και με τον Συλλά να πετυχαίνει 6, μείωσε σε 9-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι Phantoms συνέχιζαν να οδηγούν την κούρσα με πρώτο βιολί τον Φλάκα με 7 πόντους κι από κοντά τους Κρινή και Καδδά να βάζουν από 4. Για την Lasson , Μανίκας, Κοντονάτσιος και Συλλάς , πέτυχαν από 3 πόντους, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται 22 – 35.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η Lasson στην τρίτη περίοδο, έτρεξε σερί 9 – 0 και μείωσε 31 – 35. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα με Καδδά και Κάλα να βάζουν από 4 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Συλλάς με 4 και οι Αθανάσουλας, Ντίσιος με ένα καλάθι μείωναν σε 39 – 43.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Φάντομς. Με 6 πόντους του Φλάκα και 4 του Κρινή, έγραψαν το 39 – 53. Οι γηπεδούχοι που ξέμεναν από δυνάμεις , μείωσαν με καλάθια από Καραμπά, Αθανάσουλα και Κοντονάτσιο, για να κλείσει την αυλαία του αγώνα ο Κρινής με 6 προσωπικούς του πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 45 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Κ

Εξαιρετικός ο ρυθμός και στην δεύτερη περίοδο με τους BBC να κρατούν το προβάδισμα με 38 – 44. Τσαπόγας με 8 πόντους και Χρήστου με 6 είχαν πάρει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους, ενώ τους Touvlakers κρατούσαν κοντά Λειβαδάς, Κοσκέρας με 4 πόντους και Θεοδωρακόπουλος με τρίποντο.