Beer Team 6 16 11 16 - 49 -
Τεμπελχανάδες 15 10 19 12 - 56 -

Ανεβαίνουν οι Τεμπελχανάδες!

Οι Τεμπελχανάδες επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία αφού το μεσημέρι της Κυριακής επικράτησαν στο Athens Sports Hall της Beer Team.

Αρκετά νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους. Οι Τεμπελχανάδες από τα μέσα της περιόδου και μετά ζ άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με μπροστάρη τον Μακαρίτη προηγήθηκαν με 6-15. Για την Beer Team ο Αργυρούδης ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας αποκτήσει ψυχολογία διεύρυναν το προβάδισμά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο χάρη στον εξαιρετικό Μακαρίτη και τους Απάλλα και Δημαρά. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και με τρίποντα των Α. Μαυράκη και Γρατσία μείωσαν σε 22-25 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι "ροζ" με πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τρίτο δεκάλεπτο και την διατήρησαν μέχρι τέλους (33-44). Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν αρκετά στην επίθεση, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και το έργο τους έγινε ακόμη πιο δύσκολο.

Με... αντεπίθεση διαρκείας από τους Θεοδοσόπουλο και Α. Μαυράκη η Beer Team έτρεξε ένα σερί, μείωσε στο καλάθι και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση (44-46). Οι Τεμπελχανάδες δεν ήθελαν να... "γκρεμίσουν" ότι έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα και με πρωταγωνιστές τους Μακαρίτη και Απάλλα στα τελευταία λεπτά έβαλαν μεγάλα σουτ και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 49-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Απάλλας με 17 πόντους (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 7/40 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 11/25 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/55 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Αργυρούδης 13 (2), Γρατσίας 5 (1), Θεοδοσόπουλος 13 (2), Μήτσης 2, Μαρφαντάς, Α. Μαυράκης 11 (3), Μ. Μαυράκης, Μεταξάς, Παπαδόπουλος 2

Τεμπελχανάδες (Γκούμας): Ανδρικόπουλος, Απάλλας 17 (1), Γκούμας 4, Δημαράς 15 (1), Καλαϊτζάκης, Καραγεώργος, Μακαρίτης 19 (1), Φωτίου, Χατζηκωνσταντίνου 1

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι νικητές στο παρκέ και η τρομερή θέληση που έδειξαν για τη νίκη.