14/01/2023
All Blacks 15 5 9 12 - 41 -
RBD Gipsy Blinders 15 12 10 8 - 45 -

Ανεβαίνουν συνεχώς οι Gipsy Blinders!

Σάββατο βραδάκι στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Gipsy Blinders έχοντας σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα της αναμέτρησης τον έλεγχο του αγώνα και παρά το come back των All Blacks στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν στην δεύτερη διαδοχική νίκη τους με 41-45 και σκαρφάλωσαν στις προνομιούχες θέσεις των πλέι οφ.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ γρήγορο, ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων 15 – 15. Ο Μπούρος ήταν ο κορυφαίος για τους Blacks με 6 πόντους, με τον Ελευθεράκο να ακολουθεί από κοντά με 5, ενώ για τους Blinders ξεχώρισε το δίδυμο Πασχαλάκη με 7 και Προκοπίου με 6 πόντους αντίστοιχα.

Οι Blacks ήταν απελπιστικά άστοχοι στην δεύτερη περίοδο, βάζοντας μόνο 5 πόντους με Μπούρο και Τσαλουκίδη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που στέκονταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να βρουν λύσεις κυρίως με Πασχαλάκη(4),Ζένο και Λάμπο , για το 20 – 27 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ξανά ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να είναι χαμηλό(9 – 10 )και την διαφορά να μένει στους οκτώ πόντους. Οι γηπεδούχοι πάλευαν να μειώσουν το σκορ με Τσαλουκίδη, Αρχοντόπουλο, Μπούρο και Τσαμαλή να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Πασχαλάκη πρώτο βιολί με 8 πόντους και τους Μπακογιάννη, Ζένο και Μπερζελέα να βάζουν από ένα καλάθι, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι All Blacks με το δίδυμο Ελευθεράκου με 6 και Αρχοντόπουλο με 4 πόντους να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πλησίασαν ακόμα και στο καλάθι, αλλά ο Πασχαλάκης είχε άλλη γνώμη και με 6 συνεχόμενους πόντους, υπέγραψε το τελικό 41 – 45 υπέρ των Gipsy Blinders!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Πασχαλάκης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπούρος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι All Blacks είχαν 12/39 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 8/27 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Blinders είχαν 15/36 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

All Blacks(Μπούρος): Αρχοντόπουλος 7, Ελευθεράκος 10(7ρ.), Καλλιώρας 2, Μπούρος 10(10ρ.) Τσαλουκίδης 5, Τσαμαλής 5, Χερβατίδης 2.

Gipsy Blinders(Μπερζελέας): Γεωργούλας, Ζένος 7, Ζέρβας, Λάμπος 3, Μπακογιάννης 4, Μπερζελέας 4, Πασχαλάκης 21(11ρ.),Πιπιλής,Προκοπίου 6.

Τι μας άρεσε: Η αρχοντική εμφάνιση του Πασχαλάκη και η προσπάθεια ανατροπής των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο.