19/11/2022
Reddicolo 15 20 9 24 - 68 -
Beeranhas 16 10 16 8 - 50 -

Ανεβαίνει και το Reddicolo!

Το Reddicolo υποδέχθηκε τα Beeranhas  για την ενάτη αγωνιστική  στην Development 2 League . Οι γηπεδούχοι νικώντας τα Beeranhas θα ανέβαιναν στην δεύτερη θέση.  Συγκεντρωμένοι και με ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο , πήραν την νίκη με σκορ 68-50

Στην έναρξη το παιχνίδι  ήταν ισορροπημένο έστω και αν το Redicolo βρέθηκε πίσω στο σκορ, στα πρώτα μισά.  Τα Beeranhas αν και έδειξαν πιο έτοιμοι στα πρώτα λεπτά, πήγαν στην πρώτη διακοπή μόλις με το +1(15-16)

Στην δεύτερη περίοδο το Reddicolo εμφανίστηκε καλύτερο. Με τον Αδρακτά να ξεχωρίζει με 6 πόντους, αλλά και σε συνδυασμό με τις συνεργασίες όλων των παικτών βρέθηκε με το κλείσιμο του ημιχρόνου σε θέση οδηγού. . Τα Beeranhas εμφανίστηκαν ασταθείς στην δεύτερη στροφή και σκοράροντας μόλις 10 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια στο -9(35-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το Reddicolo κάπως αποδιοργανωμένο. Τα Beeranhas εκμεταλλεύτηκαν την σύγχυση των αντιπάλων τους και κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι (44-42) με τη λήξη τησ περιόδου.

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή, το Reddicolo μάζεψε το μυαλό και τις δυνάμεις του και εμφανίστηκε αποφασισμένο να πάρει το ματς. Τα Beeranhas δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και υποχρεώθηκαν στην ήττα με τελικό σκορ 68-50 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Αδρακτάς  με 17 πόντους,  8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, και έκλεψε 2 φορές την μπάλα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χαϊδάκης  με 10 πόντους , 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Reddicolo (Θειακούλης): Αδρακτάς 17 ,Αναγνώστου , Θειακούλης 2 , Μαφίδης 17 , Ποντικος 21 , Τούντας 8 , Φατούρος 3 .

Beeranhas (Χαϊδάκης) : Αβούρης 8 , Βαλέντζης 7, Δέτσης 3, Ζερβόπουλος 4 , Κύρκος 6 , Μιχίλης 4, Μιχαηλίδης 2 , Μουσούντας 2, Τζανάκης 4 ,Τζιφοπανόπουλος , Χαϊδάκης 10.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των νικητών πίσω από τα 6,75!