29/12/2021
Athens Crips 6 15 8 16 - 45 -
Μίνωες 12 2 6 16 - 36 -

Ανέλαβε ο Λάντζας!

Ο Παναγιώτης Λάντζας πήρε από το… χέρι τους Athens Crips στην τελευταία περίοδο και τους οδήγησε εκ του ασφαλούς στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του κυπέλλου, με την ομάδα του να επικρατεί με 45-36 επί των Μινώων.

Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να πάνε σε σετ επιθέσεις στις αρχές του παιχνιδιού, με τους Crips να στηρίζονται εν πολλοίς στο ποστ του Λάντζα και τους Μίνωες στο ποιοτικό και… αεικίνητο παιχνίδι των Κυριακόπουλου και Παγώνα (7 πόντους), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 6-12 για Μίνωες.

Ο Σμυρλής συνέχισε να είναι επιθετικός και να προσπαθεί να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Αργυρούλη να ανεβαίνει και αυτός για το 11-12, στα μέσα περίπου του δεκαλέπτου. Το εκπληκτικό δεκάλεπτο των γηπεδούχων κράτησε τους Μίνωες άποντους (!) για 9.59 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι ένα καλάθι του Γκατζιά κάνει το 21-14, ακριβώς με τη λήξη.

Μεγάλο το πρόβλημα στο ριμπάουντ για την παρέα του Παπαστάμου, με τους Crips όμως να μη μπορούν παρά τις πολλές παραπάνω κατοχές, να πάρουν μεγάλη διαφορά άμεσα, πράγμα που έκαναν στη συνέχεια, με τους Αργυρούλη και Σμυρλή οδηγούς, για το 29-20 τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Λάντζας ήταν… μαγικός στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλεύτηκε την υψομετρική διαφορά από τους αντιπάλους του και σκόραρε για Crips, οι οποίοι διαχειρίστηκαν άψογα τον χρόνο και το προβάδισμα που είχαν, φτάνοντας στη νίκη – πρόκριση με το τελικό 45-36.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Λάντζας με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος. Από Μίνωες ξεχώρισε ο Βασίλης Παπαστάμος με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/66 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 1/20 βολές, 53 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Μίνωες είχαν 12/39 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 6/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 18 λάθη.

Athens Crips (Σμυρλής) : Λάντζας 16 (12 ριμπ.), Κυρανάκης, Οικονόμου, Παπαδόπουλος 4, Αργυρούλης 13, Σμυρλής 11 (10 ριμπ.), Λόντος 1 (11 ριμπ.).

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλεξόπουλος Ν., Αλεξόπουλος Α., Παπαστάμος 5 (11 ριμπ.), Κυριακόπουλος 4, Μπαχάς 2, Γκατζιάς 5, Δημόπουλος 11, Παγώνας 9.

Τι μας άρεσε : Όμορφο το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!