27/09/2023
Harlems 25 10 16 18 - 69 -
Vatos Krokos 6 12 15 13 - 46 -

Άνετα και ωραία οι Harlems!

Με αρκετή ευκολία ήρθε η δεύτερη νίκη στο κύπελλο για τους Harlems (2-0), οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 27 Σεπτεμβρίου κέρδισαν τους Vatos Krokos με 69-46 και πήραν παράλληλα την πρόκριση. Η ομάδα του Νίκου Ρουσιώτη πήρε ένα πολύ καλό προβάδισμα από το δυνατό ξεκίνημα της στο ματς και μπόρεσε να το διαχειριστεί άψογα στη συνέχεια. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και έτσι δεν γλίτωσαν την πρώτη ήττα (1-1).

Στα του παιχνιδιού, οι Harlems έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα, με τους Σιάμο και Κοψιδά να πρωταγωνιστούν από τις πρώτες φάσεις και το σκορ να φτάνει στο 17-3. Οι Vatos Krokos τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο και δυσκολεύτηκαν αρκετά, με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις 6 πόντους σε όλη την περίοδο. Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι έκαναν πιο ουσιαστικά πράγματα στο παρκέ και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-6.

Στις πρώτες στιγμές του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον ρυθμό τους και με ένα σερί 0-7, με την βοήθεια του Βιντζηλαίου αλλά και του Μπιστούνα, έφτασαν στο 25-13. Ο Σιάμος όμως είχε αρκετή όρεξη και την έβγαλε στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Harlems να ξεφύγουν και πάλι στο 33-16. Η διαφορά στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου έγραψε +17 υπέρ των γηπεδούχων, με το σκορ να δείχνει 35-18.

Η τιμή της διαφοράς δεν άργησε να ανέβει κι άλλο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κουτρουμπή να γράφει το 44-22. Οι Vatos Krokos στάθηκαν και αυτοί καλά επιθετικά, αλλά αμυντικά δεν μπόρεσαν να βρουν τον τρόπο ώστε να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Ο Αμαργιανός ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους στο διάστημα αυτό, ενώ από την άλλη ο Μότσιος έκανε πολύ καλή δουλειά για τους Harlems, που προηγήθηκαν 51-33.

Οι Harlems είχαν ένα πολύ δυνατό προβάδισμα στα χέρια τους και απλά απέμεναν δέκα λεπτά για να το διαχειριστούν. Ο Μπουρλός αφού έβαλε το πρώτο, πήρε φόρα και συνέχισε εύστοχα, ενώ και ο Κοψιδάς πήρε πάνω του προσπάθειες στα τελευταία λεπτά. Τίποτα δεν άλλαξε στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού και οι Harlems έφτασαν στην επικράτηση με 69-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Σιάμος με 16 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Vatos Krokos ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 12 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Harlems είχαν 24/54 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 3/4 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Vatos Krokos μέτρησαν 15/42 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 10/14 βολές, 34 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Harlems (Ρουσιώτης): Σιάμος 16(10ρ.), Κοψιδάς 14(3ρ.), Μουρτίογλου, Κάντζιος 3(5ρ.), Κουτρουμπής 6(1ρ.), Μότσιος 11(9ρ.), Σταυρόπουλος 4(7ρ.), Μπουρλός 10(2ρ.), Μανίκας 5(5ρ.)

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 7(2ρ.), Λάζος 2(2ρ.), Βιντζηλαίος 12(7ρ.), Χριστόπουλος 5(3ρ.), Μπιστούνας 2(1ρ.), Καλλίτσας 7(4ρ.), Παπαναστασίου 7(5ρ.), Φερίδης 4(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο εξαιρετικός Σιάμος και γενικά η εμφάνιση των Harlems.