11/03/2020
Πόρτο 12 11 18 16 - 57 -
Brothers United 9 15 19 6 - 49 -

Άνετα, στην τέταρτη περίοδο, η Πόρτο!

Δίχως αύριο, θα είναι η αναμέτρηση ανάμεσα στην ένατη Πόρτο και τους δέκατους Brothers United, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Winter Development 1 League 19/20, καθώς οι θέσεις 10 έως και 12 οδηγούν σε υποβιβασμό στην Development ΙΙ League. Το σερί της Πόρτο 5-10 έναντι του 6-9 των Brothers United, με την Πόρτο να έχει επικρατήσει στον πρώτο γύρο 46 – 71, θα ηλεκτρίσει ακόμη περισσότερο την ατμόσφαιρα πριν την αναμέτρησή τους, το Σάββατο 7-3-2020.

Κατά το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε μπαράζ άστοχων τριπόντων. Ευτυχώς μπήκαν κάποια από αυτά, 2 για την Πόρτο και 1 για τους Brothers United, ίσα ίσα για να διαμορφωθεί το σκορ δεκαλέπτου στο 12-9 υπέρ της Πόρτο. Από την Πόρτο ξεχώρισε επιθετικά ο Σιδηρόπουλος με 7 πόντους (1 τρίποντο), ενώ ο καλύτερος επιθετικά, για τους Brothers United, ήταν ο Πίτος με 4 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος η ομοβροντία τριπόντων θα συνεχιστεί εκατέρωθεν, με μεγαλύτερη ευστοχία τουλάχιστον από τους Brothers United, με 3 τρίποντα στο δεκάλεπτο αυτό, έναντι ενός από την Πόρτο. 02’ και 24’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, 2 τρίποντα του Αβούρη των Brothers United, έφερε την ισοπαλία 21-21 και την Πόρτο σε ανάγκη timeout. Το δεκάλεπτο τελικά έληξε 23-24 υπέρ των Brothers United, με επιμέρους σκορ περιόδου 11-15. Από την Πόρτο ξεχώρισε πάλι ο Σιδηρόπουλος με 5 πόντους, ενώ από τους Brothers United, ο Αρχοντουλάκης πέτυχε 6.

Σαφώς πιο εύστοχες οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, θα οδηγήσουν το επιμέρους σκορ περιόδου στο σχεδόν ισόπαλο 18-19. Δεν μπόρεσε να ξεφύγει καμία εκ των 2 ομάδων, με προβάδισμα πάνω από 5 πόντους διαφορά. Από την Πόρτο, εξαιρετικό δεκάλεπτο είχε ο Βουλουμάνος, με 10 πόντους (2 τρίποντα) και από τους Brothers United, την ίδια απόδοση είχε και ο Αβούρης (2 τρίποντα). Η τρίτη περίοδος έληξε 41-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πόρτο έκανε γρήγορα γρήγορα, ένα σερί 5-0 και με ένα δίποντο των Brothers United το σκορ έγινε 46-45. Θα ακολουθήσει άλλο ένα σερί από την Πόρτο 9-0 στα επόμενα 6’, το οποίο καθόρισε και τον νικητή της αναμέτρησης. Οι Brothers United δεν θα πετύχουν άλλο καλάθι, παρά μόνο 4 βολές στα τελευταία 2’, καθώς δεν είχαν κάποιον παίκτη να οδηγήσει την ομάδα στο σκοράρισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από την Πόρτο, ξεχώρισε ο Τοπούζογλου με 6 πόντους (1 τρίποντο), ενώ το επιμέρους σκορ και το τελικό σκορ, διαμορφώθηκαν υπέρ της Πόρτο, σε 16-6 και 57-49, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 15/37 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 57 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 9/17 βολές, 11/39 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Πήραν 36 rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Βουλουμάνος (Πόρτο) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 5 αμυντικά rebounds και μοίρασε 1 assist με τελικό efficiency 14 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Αρχοντουλάκης (Brothers United) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 7/10 βολές, 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα και πέτυχε double-double, καθώς πήρε και 14 rebounds (3 επιθετικά), με τελικό efficiency 16 (Λάθη:5).

Πόρτο (Οικονομίδης Χρήστος): Βουλουμάνος 12 (mvp), Γιαννακάκης, Καπνισάκης 8(2), Παναγιωτονάκος 2, Σιδηρόπουλος 20(1), Τζανής 4, Τοπούζογλου 8(1), Χατζιδάκης 3 (reb O-D/6-6).

Brothers United (Ρούλιας): Αβούρης 22(5), Αρχοντουλάκης 15 (vp), Καλαματιανός 6 (reb. O-D/3-8), Καράμπελας 2, Μονοκρούσσος, Πίτος 4.

Τι μας άρεσε: Το πολυτάλαντο του Βουλουμάνου, καθώς παίζει αποτελεσματικά και ως ψηλός αλλά και ως σουτέρ 3 πόντων.

Τι δεν μας άρεσε: Η αφλογιστία των Brothers United στο τέταρτο δεκάλεπτο και το γεγονός ότι οι 30 από τις 67 επιθέσεις της Πόρτο ήταν τρίποντα, όπως και οι 35 από τις 74 επιθέσεις των Brothers United. Ο τραυματισμός του Πίτου.