12/07/2022
Reddicolo 10 4 16 15 - 45 -
Indians 21 11 15 9 - 56 -

Άνετα στους 8 οι Indians!

Το βραδάκι της Δευτέρας 11 Ιουλίου στο Μενίδι, οι Indians έπαιξαν στο ρελαντί, πήραν και δεύτερη νίκη απέναντι στο Reddicolo με 45 – 56 και περιμένουν πλέον την Mandra Heat σε μονό παιχνίδι για τους 8.

Οι Indians πήραν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και με την τριάδα Κάρμα, Κασιμάτη και Μητσάκο να βάζουν από 6 έκαστος, κρατούσαν προβάδισμα 10 – 21. Για το Reddicolo που κυνηγούσε από την αρχή το σκορ, ξεχώρισαν οι Μακρής και Φωτεινάκης που πέτυχαν από 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι, πετυχαίνοντας μόνο δύο καλάθια με Μακρή- Γεωργακόπουλο, με αποτέλεσμα οι Ινδιάνοι με τον Μητσάκο πρώτο βιολί με 4 πόντους και τους Κάρμα – Μπακάλη να έρχονται από κοντά με 3, να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 14 – 32.

Οι Indians συνέχισαν να οδηγούν εύκολα την κούρσα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το δίδυμο Μπακάλη με 7 και Κασιμάτη με 6 πόντους να τραβάνε το κουπί, ενώ για το Reddicolo ξεχώρισε μακράν ο Μαφίδης με 10 πόντους, με Μακρή – Κοσιαρά να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να παίξουν λίγο καλύτερα και να τελειώσουν το μάτς με μία πιό τιμητική ήττα. Ο Φωτεινάκης έκανε πράγματα και θαύματα με 8 πόντους, με τον Μαφίδη να ακολουθεί με ένα τρίποντο, ενώ για τους Ινδιάνους που έπαιζαν στο ρελαντί, ξεχώρισαν οι Μπακάλης και Κασιμάτης με 4 πόντους έκαστος, για το τελικό 45 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Μητσάκος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το Reddicolo είχε 16 / 50 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 7 / 18 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Indians είχαν 16 / 34 δίποντα, 5 / 32 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Reddicolo (Μακρής): Γεωργακόπουλος 4(13ρ.), Κοσιαράς 2, Λαουρδέκης 5(15ρ.), Μακρής 8, Μαφίδης 11(8ρ.), Φωτεινάκης 15(7ρ.).

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 1, Δημητρίου 4, Κάρμας 12, Κασιμάτης 14(15ρ.), Μητσάκος 12(11ρ.), Μπακάλης 13(12ρ.), Φαραός.

Τι μας άρεσε: Καταπληκτικό κλίμα της αναμέτρησης.