06/04/2024
The Roots 6 3 15 12 - 36 -
Friends 23 12 13 9 - 57 -

Άνετα την πρόκριση οι Roots!

Αν κάποιος ξεχώρισε στο ξεκίνημα του αγώνα αυτός ήταν ο Χρυσοσπάθης, ο οποίος βρήκε άπειρους τρόπους να βάλει στο καλάθι τη μπάλα και να πρωταγωνιστήσει στο 0-19 σερί των Friends. Ο Θεοχάρης πήρε τη σκυτάλη από την περιφέρεια, με τους Roots να βλέπουν τον Ανδραβίζο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει σκορ, με τον Καραδήμα να κα κάνει το ίδιο και να μειώνει στο 6-23 πρώτου δεκαλέπτου. Οι Roots ήταν εμφανώς βελτιωμένοι, με τον Ζαμπάρα να είναι αρκετά ενεργητικός κοντά στο καλάθι. Οι Friends γύριζαν τη μπάλα, έψαχναν τα κενά στην άμυνα των Roots και με υπομονή διατήρησαν το ευρύ προβάδισμα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 9-35 για τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας είχε πολύ όμορφο ρυθμό, με τη διαφορά να παραμένει μεγάλη αλλά να μη χαλάει ούτε στο ελάχιστο τη διάθεση των ομάδων. Ο Νίκος ο Λαγωνικάκος εκτέλεσε από τα 6.85, με τον Σοκολάκη να βάζει και αυτός άλλο ένα και τη διαφορά να πέφτει κοντά στους 20. Ήταν μακράν το καλύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 24-48. Πιστοποίησαν την ανωτερότητά τους οι Friends και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κλείνοντας τον αγωνα με το υπερ τους 36-57, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, την άνοδο για τη Development και τα εύσημα για την εμφάνισή τους!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Χρυσοσπάθης με 36 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραδήμας με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Roots (Σοκολάκης): Ανδραβίζος Θ. 7, Ανδραβίζος Π, Αργυράκης, Γουρνέλος 2, Γούλας, Ζαμπάρας 1, Καραδήμας 13, Κατσουράνης 2, Λαγωνικάκος 3, Λουλουργάς 2, Σοκολάκης 6.

Friends (Ποντίκης): Διαμαντής Α. 4, Διαμαντής Δ. 2, Θεοχάρης 7, Μπίτζιος 2, Σακελλαρίδης 6, Χρυσοσπάθης 36.

Τί μας άρεσε: Ο ανίκητος κάτω από τα καλάθια Χρυσοσπάθης!