20/02/2023
Μπεκρίμ Team 23 12 17 19 - 71 -
Falcons 10 11 7 17 - 45 -

Άνετα το 3x3 οι Mpekrim Team

Παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ κατά διαστήματα και χωρίς να απειληθούν καθόλου από τους Touvlakers, οι Mpekrim Team,  μετά τις νίκες επί των Black Hawks και των Minar East, έφτασαν σε ακόμα ένα ροζ φύλλο (71-45) και συνεχίζουν να προελαύνουν στη Development League, όντας η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας.

Με συνέπεια και όμορφο μπάσκετ από την πρώτη περίοδο, οι Mpekrim Team έχτισαν από νωρίς διψήφιες διαφορές. Με τον Ανδρέα Δημήτρη σε ρόλο πρωταγωνιστή, οι «μπεκρήδες» ολοκλήρωσαν το Α' δεκάλεπτο στο +13 (23-10), βάζοντας εξ αρχής θεμέλια για την επικράτηση.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε πολύ στην Β' περίοδο. Οι Mpekrim Team συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και να πατούν καλύτερα, οι Τοuvlakers είχαν κάποιες εκλάμψεις με τον Ιωάννου, όμως το ημίχρονο τελείωσε με τους πρωτοπόρους της κατηγορίας να ολοκληρώνουν με προβάδισμα 14 πόντων (35-21).

Στην επανάληψη, τη σκυτάλη πήραν ο Τσερκέζης και ο Χρήστος Δημήτρης, οι Mpekrim Team συνέχισαν να παίζουν καταπληκτική άμυνα και με επιμέρους σκορ 17-7 στο Γ' δεκάλεπτο έκλεισαν την Γ' περίοδο στο +24 (52-28), μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους Touvlakers.

Στην τελευταία περίοδο δεν υπήρχαν ιδιαίτερες σκοπιμότητες από τις δύο ομάδες, καθώς το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και οι Mpekrim Team έφτασαν στην τελική επικράτηση, με σκορ 71-45.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσερκέζης με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την άλλη ξεχώρισε ο Θεοφάνης Φωστέρης με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Mpekrim Team: Γεωργίου 9, Γιαννάτος 2, Χρ. Δημήτρης 18, Α. Δημήτρης 17, Παϊρής 2, Παπαγεωργίου, Προδρομίδης 4, Τσερκέζης 10, Φράγκος 9

Touvlakers: Θεοδωρακόπουλος 10, Ιωάννου 13, Καϊάφας, Κοτσώνης, Μάκκας 5, Φωστέρης 14,  Μπουχάγιερ 2, Σκέντζος, Φώτου 1