13/12/2023
Πι Stoli α 23 13 18 12 - 66 -
Brothers United 5 10 18 14 - 47 -

Άνετα η αρμάδα του Λιόλιου!

Το βράδυ της Τετάρτης 13 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, για τον πρώτο όμιλο της Master League, τα Πι Stoli α με το εξαιρετικό τους πρώτο δεκάλεπτο, έβαλαν γερά τις βάσεις και κάνοντας διαχείριση στο υπόλοιπο παιχνίδι, έφτασαν άνετα στην νίκη απέναντι στους Brothers United 66 – 47.

Τα Πιστόλια έκαναν καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, καθώς με άμυνα γρανίτη αφού δέχτηκαν μόλις 5 πόντους και εύκολο σκορ στην επίθεση, ξέφυγαν 23 – 5. Ο Φακοπουλίδης ήταν αέρινος και άπιαστος σκοράροντας 8 πόντους και οι Βούλγαρης(6),Ρωμανός(4), Λιόλιος(4) και Παπαδιονυσίου με τρίποντο συνέθεταν την πιο παραγωγική πεντάδα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κουτουζής πάλευε μόνος του στην επίθεση των Brothers με 10 πόντους και προσπαθούσε να ξυπνήσει μάταια τους συμπαίκτες του, με τα Πιστόλια να έχουν σε καλή κατάσταση την τριάδα Γ. Ιωαννίδη(5), Λιόλιο(5) και Φακοπουλίδη(4), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το + 21 στις αποσκευές τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο που ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο, είχε ονοματεπώνυμο. Ο Κωνσταντίνος Φακοπουλίδης με τέσσερα τρίποντα, έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, κρατώντας για τα Πιστόλια διαφορά ασφαλείας. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Μπίσκα ήταν παραγωγική με τρίποντα του Κόντου και Κανελλόπουλο - Κατραντζή να βάζουν από 4 πόντους, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει το σκορ.

Οι ομάδες έριξαν ρυθμούς στο τέταρτο δεκάλεπτο και έπαιξαν στο ρελαντί με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει. Οι Brothers προσπαθούσαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις με Διαμαντή και Κατραντζή να κουβαλούν την επίθεση, με τους Σιούτη και Λιόλιο να απαντούν με 6 πόντους αμφότεροι για τα Πιστόλια και το τελικό 66 – 47 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Φακοπουλίδης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κόντος με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα Πι stoli α είχαν 14 / 31 δίποντα, 9 / 32 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Οι Brothers είχαν 14 / 41 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Πι stoli α(Λιόλιος): Βούλγαρης 5(7ρ.), Γ. Ιωαννίδης 5, Ρ. Ιωαννίδης 5, Λιόλιος 15, Παπαδιονυσίου 3, Σιούτης 8(7ρ.), Τζαβάρας 2, Φακοπουλίδης 23.

Brothers United (Μπίσκας): Διαμαντής 5, Καλαματιανός, Κανελλόπουλος 10, Κατραντζής 7, Κουτούζης 10, Κόντος 9(7ρ.), Πίττος 6(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έβγαλαν από την αρχή οι μετέπειτα νικητές.