20/09/2021
Aladalon 22 16 26 25 - 89 -
Shadows 9 13 17 9 - 48 -

Άνετη επικράτηση στην πρεμιέρα οι Aladalon!

Εύκολο απόγευμα είχαν οι Aladalon στο Basketaki Arena καθώς επικράτησαν των Shadows στην πρεμιέρα του 25ου ομίλου με το εκκωφαντικό 89-48. Χωρίς να δυσκολευτούν και με πολυφωνία στην επίθεση έκαμψαν την αντίσταση των έξι μόνο Shadows και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση της πρώτης νίκης της χρονιάς.
Σαρωτικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Aladalon, πήραν προβάδισμα από, την, αρχή και δεν το απώλεσαν ποτέ. Η διαφορά ήταν πάντα πάνω από δύο κατοχές για τους Aladalon και προς τα τέλη του δεκαλέπτου ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 20-9 (9′). Το σκορ στην λήξη της περιόδου ήταν 22-9 με τους Σουβλέρη και Μιχαηλίδη να έχουν από οχτώ πόντους για τους Aladalon, ενώ οι Κακούρης και Παπαγιάννης είχαν από τέσσερις για τους Shadows.
Και η δεύτερη περίοδος άνηκε στους Aladalon, οι οποίοι με αρκετά τρεξίματα και πολλούς πόντους σε αιφνιδιασμό κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα και να ανεβάσουν την διαφορά στο +21, 34-13 (16′). Κάπου εκεί πήραν μπρος οι Shadows και στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έγινε 38-22. Ο Μέης ξεχώρισε για τους Aladalon με έξι πόντους, ο Μασσαλής είχε πέντε για τους Shadows.
Στην τρίτη περίοδο και με την διαφορά να είναι σε υψηλά επίπεδα θα περιμέναμε μία σχετική χαλάρωση από τους Aladalon η οποία ωστόσο δεν φάνηκε. Ίσα ίσα που κράτησαν τον ίδιο ρυθμό, ενώ και οι Shadows φάνηκαν πιο επιθετικοί και έτσι είχαμε το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται 64-39. 26-17 το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με τον Σουβλέρη να βάζει 11 πόντους με τρία τρίποντα για τους Aladalon, ενώ ο Παπαγιάννης είχε έξι πόντους για τους Shadows με δύο γκολ-φάουλ!
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα όμως οι Aladalon δεν έδειξαν διάθεση να πάρουν το πόδι από το γκάζι. Η διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά εκτοξεύτηκε στο +40, ενώ έφτασε και στους +44 (84-44) δείγμα της παραγωγικότητας των γηπεδούχων. Οι Shadows δεν κατάφεραν να πιάσουν τα υψηλά επίπεδα απόδοσης της προηγούμενης περιόδου και έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν 89-48 υπέρ των Aladalon. 11 πόντους μέτρησε σε αυτό το διάστημα ο Μέης για τους Aladalon, ο Παπαγιάννης είχε εφτά για τους Shadows.
Hall Of Brands MVP ο Γεράσιμος Μέης με 20 πόντους έχοντας 5/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη. Καλύτερος των Shadows ο Παπαγιάννης με 21 πόντους έχοντας 8/19 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και μπλοκ.
Συνολικά οι Aladalon πέτυχαν 31/57  δίποντα, 5/19 τρίποντα, 12/18 βολές, είχαν 52 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Shadows είχαν 17/37 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 5/14 βολές, 26 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.
Aladalon (Μιχαηλίδης): Μέης 20 (14ρ 1τρ), Μιχαηλίδης 16 (6ρ 6α), Αθανασάκος 3 (1τρ 7ρ), Σουβλέρης 25 (3), Μελανοφρύδης 5, Βαγγέλης 16 (6ρ 7α), Σδούγκας 2 (8ρ), Κτενίδης 2.
Shadows (Κακούρης): Μασσαλής 8 (2), Πασχάλης 2, Κακούρης 7, Χαριάτης 4, Παπαγιάννης 21 (6ρ 1τρ), Τζώλης 6 (6ρ).
Τι μας άρεσε: Το απίστευτα γρήγορο μπάσκετ που έπαιξαν οι Aladalon.