10/10/2021
Λιμνάνθρωποι BC 16 16 14 28 - 74 -
Puebla BC 12 2 12 19 - 45 -

Άνετη νίκη για τους Λιμνάνθρωπους!!

Φορτσάροντας μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι Λιμνάνθρωποι επικράτησαν εύκολα των Puebla BC με 74-45 και με εξαιρετική εμφάνιση έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο όπου πρωταγωνιστές ήταν οι Τσιγαρίδας 10π., Στράντζαλης 4π. για τους γηπεδούχους και ο Σουρμελίδης με 8π. για τους φιλοξενούμενους το σκορ περιόδου ήταν 16-12.

Παίζοντας όμως καταπληκτική άμυνα δεχόμενοι μόνο 2(!) πόντους στο 2ο δεκάλεπτο από 2 βολές οι Lakers κατάφεραν και ξέφυγαν με 18 πόντους στο ημίχρονο, 32-14.

Η άψογη διαχείριση οδήγησε στο 46-26 στο 30′ με τον Αγγελίδη να πετυχαίνει 5 πόντους.

Στην τελευταία και διαδικαστική πλέον περίοδο οι ωραίες συνεργασίες και προσπάθειες και από τις δυο ομάδες ήταν αυτές που κυριάρχησαν και μας οδήγησαν στο τελικό 74-45.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Στράντζαλη που τελείωσε με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασσίστ ενώ MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιάννης Τσιγαρίδας που σημείωσε double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΛΙΜΝΑΝΘΡΩΠΟΙ: Πρεβενάς 5(1), Στράντζαλης 16(1), Αμπατζής 11(1), Γαρδάνης 4, Αγγελίδης 10, Τσεπνίδης, Μπαργιώτης 4, Χαιρόπουλος 8, Τσιγαρίδας 16

PUEBLA BC: Σουρμελίδης 21(2), Πάχτας 4, Δαμιανίδης 2, Λαπαρίδης 4, Μαυροχωρίδης 12, Παπαρρώσης 2