16/09/2020
Bulldogs 7 14 14 10 - 45 -
Thunder 17 19 21 15 - 72 -

Άνετη επικράτηση για τους Thunderblaze!

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση των Bulldogs με τους Thunderblaze καθώς οι δεύτεροι επέβαλλαν από την αρχή του ματς τον ρυθμό τους και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Ο Δημητρακόπουλος έκανε μια προσπάθεια στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου αλλά και πάλι οι Thunderblaze ήταν ψύχραιμοι και δεν έχασαν το προβάδισμά τους. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Seven Sports το βράδυ της Τρίτης στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 39ου ομίλου του Basketaki Cup.

Το ξεκίνημα των Bulldogs ήταν καλύτερο και λίγο μετά το πρώτο τρίλεπτο προηγούνταν με πέντε πόντους και σκορ 7-2. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν διαρκείας καθώς όχι μόνο δεν δέχτηκαν άλλο καλάθι ως το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά πήραν και διψήφια διαφορά κάνοντας το σκορ 7-17 με τους Ζαΐμη και Τσιστράκη να ξεχωρίζουν σ’ αυτό το διάστημα.

Το 15-0 σερί του πρώτου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 26-0 καθώς ακόμη εννιά αναπάντητους πόντους πρόσθεσαν οι Thunderblaze στέλνοντας τη διαφορά στους 21 πόντους (7-28) με το πέρασμα 15 λεπτών. Καλύτεροι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν οι Bulldogs οι οποίοι μείωσαν σε 21-36 με τον Απέργη και τον Δημητρακόπουλο να ξεχωρίζουν.

Με τρίποντες βόμβες του Δημητρακόπουλου οι Bulldogs επέστρεψαν για τα καλά στο ματς μειώνοντας στους πέντε πόντους (33-38) τρέχοντας σερί 12-2 με τον προαναφερθέντα παίχτη να σημειώνει και τους 12 πόντους. Με την είσοδο του Κυπριανού όμως, η άμυνα των «πράσινων» βελτιώθηκε και με σερί 19-2 η διαφορά ξέφυγε και πάλι (35-57).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς το σκορ δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί. Με ένα μικρό σερί 9-4 μείωσαν οι γηπεδούχοι (44-61) όμως στο δεύτερο μισό της περιόδου σημείωσαν μόλις μία βολή και δέχτηκαν 11 πόντους και έτσι να διαμορφώνεται το τελικό 45-72.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Δημητρακόπουλος που σημείωσε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Τσιστράκης που σημείωσε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 30% (11/36), 25% στα τρίποντα (5/20), 57% από τη γραμμή των βολών (8/14), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (12 επιθετικά), μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 20 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 50% (23/46), 22% στα τρίποντα (6/27), 66% από τη γραμμή των βολών (8/12), μάζεψαν 40 ριμπάουντ (15 επιθετικά), μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα και έκαναν 6 λάθη.

Bulldogs: Απέργης 10, Γεωργόπουλος 4, Διαμάντης 4, Λαζανάκης 2, Δημητρακόπουλος 21 (5), Χατζάτογλου 2, Γαλάνης 2, Ζαραφίδης, Γκορτσάς.

Thunderblaze: Κυπριανός 14 (1), Λαγός 8 (1), Ζαΐμης 12, Κοκκινάκης 2, Εμμανουηλίδης 9, Τζουρτός 9 (3), Τσιστράκης 15, Ζαράνης 3 (1).

Τι μας άρεσε: Παρά την ήττα των Bulldogs το επιθετικό κρεσέντο του Δημητρακόπουλο σε διάστημα τριών λεπτών ήταν εντυπωσιακό!

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων που βιαζόντουσαν σε πολλές φάσεις του αγώνα και δεν ηρέμησαν το παιχνίδι τους.