15/07/2021
Ελβετία 2005 BC 11 8 19 31 - 69 -
Fat Ballers 28 24 19 19 - 90 -

Άνετη επικράτηση για τους Fat Ballers!

Εύκολη επικράτηση για τους Fat Ballers επί της Ελβετίας 2005, στον νοκ άουτ αγώνα της φάσης των 16.

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους ο Καλφαλίδης που πέτυχε οκτώ πόντους με δύο τρίποντα. Από την Ελβετία δύο τρίποντα πέτυχε ο Μάκης Δημητριάδης. Σκορ περιόδου 11-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μία από τα ίδια. Τρεις πόντους για το Μάκη Δημητριάδη και 10 πόντοι με δύο τρίποντα για τον Καραγιαννίδη. Σκορ περιόδου 8-24.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στο σκορ. Πέντε πόντοι για τον Βελίκη και τέσσερις για τον Ψαθά από πλευράς γηπεδούχων και εννέα πόντοι με τρία τρίποντα για το Νίκο Χατζηβρέττα. Σκορ περιόδου 19-19.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελβετία επικράτησε κατά πολύ στο σκοράρισμα των αντιπάλων της, αλλά ήδη είχε χτιστεί μια διαφορά που θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να καταρριφθεί. Ο Σερετάκης πέτυχε 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα και ο Τσιτσινάκης οκτώ πόντους με δύο τρίποντα. Τελικό σκορ 69-90.

Ελβετία 2005: Κυναμέας 2, Οργαντζής 2, Δημητριάδης Π. 12(3), Δημητριάδης Γ. 8, Σερετάκης 20(6), Ψαθάς 5, Βελίκης 7, Ράντος 13(1).

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 16(4), Μουστόπουλος 8, Μπίκης 3(1), Καραγιαννίδης 12(2), Καλφαλίδης 16(2), Τσιτσινάκης 21(4), Καλονικίδης 14.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική προσπάθεια των παικτών της Ελβετίας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, καθώς και οι αυτοματισμοί στην επίθεση των Fat Ballers.