22/02/2020
SKG Sonics - - - - - 45 -
Άξονας BC - - - - - 76 -

Άνετη επικράτηση του Άξονα επί των SKG Sonics!

Εύκολα επικράτησε ο Άξονας επί των SKG Sonics με σκορ 45-76 για τον πρώτο αγώνα της πρώτης φάσης των play off.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γκόρτζος πέτυχε εννιά πόντους και ο Μαργώνης έξι με δύο τρίποντα. Από τους Sonics ο Τροφίδης πέτυχε πέντε με ένα τρίποντο και από τέσσερις πέτυχαν οι Καζαντζής και Ρωμούδης. Σκορ δεκαλέπτου 16-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άξονας πάτησε γκάζια και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά. Ο Ερμείδης έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλά και πέτυχε 11 πόντους με τρία τρίποντα. Ένα τρίποντο πέτυχε και ο Γκόρτσος. Από τους Sonics, ο Δούκας πέτυχε τέσσερις και ο Τροφίδης ένα τρίποντο. Σκορ ημιχρόνου 23-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν είχαμε κάτι διαφορετικό. Οι Sonics είδαν πέντε παίκτες τους να σκοράρουν, ενώ από τον Άξονα ο Ερμείδης πέτυχε πέντε πόντους με ένα τρίποντο και ο Γκόρτσος τέσσερις. Σκορ δεκαλέπτου 09-16.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Sonics πέτυχαν περισσότερους πόντους από τον Άξονα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να καταφέρουν να απειλήσουν τους αντιπαλους τους. Ο Κωνσταντινίδης ανέλαβε στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους ενώ από πλευράς Άξονα οι Ερμείδης και Σαρόγλου.

SKG Sonics (Μελισσάς): Κωνσταντινίδης 6, Καζαντζής 7, Λυμπέρης, Κωστούδης, Μπεντής 7(1), Ρωμούδης 6, Καποδίστριας 6, Γκούβης, Μελισσάς, Δούκας 4, Τροφίδης 9(3).

Άξονας (Μαργώνης): Μαργώνης 9(3), Τζιβάνης 8, Ερμείδης 23(5), Σαρόγλου 14, Κετέντζογλου, Γκάτζιος 8, Γκόρτζος 14(1).

Τί μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα στο οποίο διεξήχθη ο αγώνας, το πάθος και τα επιθετικά ριμπάουντ του Καζαντζή καθώς και η τρομερή έφεση του Τζιβάνη στις ασσίστ.