19/09/2022
Elapuse BC 17 14 21 19 - 71 -
Reptors 8 9 23 11 - 51 -

Άνετη κι ωραία η Elapuse!

Τη Δευτέρα το βράδυ 19 Σεπτεμβρίου στο Αρένα, η Elapuse μπήκε με το δεξί στον τέταρτο όμιλο του κυπέλλου, επικρατώντας σχετικά άνετα με 71 – 51 απέναντι στους Toronto Rapetors.

Η Elapuse πήρε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Σαραντόπουλου με 6 και Βλαντή με 5 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγε με 16 – 8. Για τους φιλοξενούμενους Rapetors, ξεχώρισαν Παπανικολάου και Δόβας με 3 πόντους έκαστος.

Οι Rapetors μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν με 5 του Παπανικολάου και τρίποντο του Σακελλαρόπουλου, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήλεγξαν τα ριμπάουντ και με Κλαουδάτο – Πιτσιλή να βάζουν από 4 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 17.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα των Rapetors στην τρίτη περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα από Σακελαρόπουλο(2), Δόβα και τρεις ακόμα παίχτες να σκοράρουν, μείωσαν 40-34, ενώ ο Ζορμπάς με δύο βόμβες κρατούσε το προβάδισμα της Elapuse. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Ζορμπά να πυροβολεί από την περιφέρεια ακόμα δύο φορές , ανέβασαν την διαφορά στους 12(52-40).

Εκρηκτικό το ξεκίνημα της Elapuse στην τέταρτη περίοδο καθώς με σερί 12-1 από Κουτσούκο(4), Κλαουδάτο(4) και Πιτσιλή (4) έδωσε τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη(64-41). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με Σακελλαρόπουλο και Παπούλια να βάζουν από 5 πόντους , για να έρθουν Πιτσιλής και Κωνσταντινίδης με τρίποντο, να διαμορφώσουν το τελικό 71 – 51.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Ζορμπάς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Σακελλαρόπουλος με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Elapuse είχε 19 / 41 δίποντα, 6 / 17 τρίποντα, 11 / 29 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Οι Rapetors είχαν 12 / 39 δίποντα, 7 / 30 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Elapuse(Αναγνώστου): Αναγνώστου 2, Βλαντής 5(10ρ.), Δημητριάδης 2(7ρ.), Ζορμπάς 16, Κλαουδάτος 11, Κουτσούκος 8(11ρ.), Κωνσταντινίδης 7(7ρ.), Μπουγιούκας , Πιτσιλής 11, Σαραντόπουλος 8(8ρ.), Φραγκογιάννης 1.

Rapetors(Πατσουράκης): Αντωνόπουλος 2, Δόβας 9,Κάππος , Παπαγεωργίου 4, Καίσαρης 2, Παπανικολάου 8, Πατούλιας 9(7ρ.), Πατσουράκης 1(7ρ.), Σακελλαρόπουλος 16.

Τι μας άρεσε: Η Front Line της Elapuse που έκανε την διαφορά.