Κλειώ 12 14 12 12 - 50 -
Skroutz 7 3 11 7 - 28 -

Άνετη νίκη για την Κλειώ!

Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Κλειώ επικρατήσει άνετα του Skroutz στο ΣΕΦ και έκανε οχτώ τις νίκες της στην Development2 League.

Ελαφρώς ανώτερη ήταν η Κλειώ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με καλάθια των Παπαδάκη, Καλαλή και Καΐτσα προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 12-7. Οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν τον ρυθμό των αντιπάλων και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Μητσοτάκη και Λεωνάκη.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους ψηλούς σε εξαιρετική κατάσταση (Καστανιώτης - Καΐτσα) και την άμυνα να "σπάει" κόκκαλα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-3 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (26-10), στο τέλος του ημιχρόνου. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους παίχτες του Skroutz που σκόραραν με το... σταγονόμετρο και είδαν το έργο τους να γίνεται πολύ δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στην επανάληψης, σημειώνοντας 11 πόντους με τους Ξένο, Χριστιανό και Μερεμέτη, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι "ροζ" με μπροστάρη τον Σφήκα και άξιο συμπαραστάτη τον Καΐτσα, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 38-21.

Τα πάντα είχαν κριθεί στο ΣΕΦ κι έτσι το παιχνίδι έγινε πιο... ελεύθερο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βγάζουν ωραίες συνεργασίες και να έχουν πολυφωνία στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, παρουσίασαν επιθετικό πρόβλημα και γνώρισαν βαριά ήττα. Τελικό αποτέλεσμα στο ΣΕΦ, 50-28.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καΐτσας με double double και 10 πόντους (4/11 δίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/52 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/38 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 6/21 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Κλειώ (Αμπατζής): Κούτσικος 7, Αμπατζής 3, Καστανιώτης 8,, Τσιώλος 2, Σφήκας 5 (1), Παπαδάκης 6, Καΐτσας 10

Skroutz (Λεωνάκης): Μερεμέτης 7, Σπυρόπουλος 3, Αυγουλής, Τζανετής 1, Μητσοτάκης 8 (1), Ξένος 5 (1), Λεωνάκης 2, Χριστιανός 2, Δούμας

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών, καθώς και η εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία.