19/02/2024
Akarnania Warriors 17 19 11 13 - 70 -
Agrinio Magic 2023 15 15 12 7 - 49 -

Άνετη νίκη για τους Akarnania Warriors

Την 6η τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Akarnania Warriors που επιβλήθηκαν με 70 - 49 των Agrinio Magic 2023.
Οι Warriors ήταν καλύτεροι σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά, την έφτασαν σε διψήφια τιμή και στο φινάλε προηγήθηκαν με 12 πόντους.

Οι Warriors κρατούσαν προβάδισμα ασφαλείας στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο +16 στο ημίχρονο.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και διαφορά 15 πόντων στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Warriors αύξησαν περισσότερο το προβάδισμά τους φτάνοντας στο τελικό +21.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 17 πόντους, ο Χρήστος Τσάσσης που ήταν Betsson MVP του αγώνα είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Μπάμπης Τσαμάκης σημείωσε 15 πόντους.
Για τους Magic πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Στάμος με 11 πόντους, ενώ έκανε και double double μαζεύοντας και 15 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors βρήκαν από νωρίς ρυθμό και πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic δε μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να τους φέρει ψηλότερα βαθμολογικά.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Αντωνιάδης 2, Δρακούσης 17(1), Κυριαζής 8(2), Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος, Τακτικός 7, Τσαμάκης 15(3), Τσάσσης 16, Χριστογιάννης 5.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης 2, Βαρδουλάκης 6(1), Διδασκάλου 7(1), Καραμπέτσος 4, Κουβέλης, Λέρης, Στάμος 11, Τηγάνης 7(1), Τρομάρας 4, Τσιρώνης 8(2).