Chicken Nuggets 16 12 9 15 - 52 -
Greek Freaks 14 27 21 24 - 86 -

Άνετο απόγευμα για τους Greek Freaks!

Εννιά έκαναν τις νίκες τους στην Evolution League οι Greek Freaks, αφού επικράτησαν εύκολα των μόλις πέντε Chicken Nuggets στο Athens Sports Hall.

Παρά τις πολλές απουσίες τους και την δεινή βαθμολογική τους θέση, οι Chicken Nuggets ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με καλάθια των Καρακαϊδού και Μουχλιανίτη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-14. Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο των Σκάγκου και Καρατζή άρχισαν να βγάζουν σημάδια αντίδρασης και να μένουν σε απόσταση βολής από τον αντίπαλό τους.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα και τον Ανδριόπουλο να συνδέεται με το καλάθι. Οι Freaks ωστόσο στα τελευταία λεπτά ανέβασαν "στροφές", έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς και με πρωταγωνιστές τους Ξυγκάκηζ Σουβλέρη, Σύλλα, Καρατζή και Σκάγκο "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (28-41).

Εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων, οι Greek Freaks πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και κοίταξα πίσω ξανά. Έτσι, με πολυφωνία στην επίθεση και φοβερά τρεξίματα εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (37-62), βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Οι μόλις πέντε γηπεδούχοι πήραν πολλά ελεύθερα σουτ όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και σε συνδυασμό με τα σημάδια κόπωσης που παρουσίασαν, είδαν το έργο τους να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η ομάδα του Υφαντόπουλου είχε μια διαφορά που δε μπορούσαν οι αντίπαλοι να ανατρέψουν. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι Greek Freaks που άνοιξαν το rotation έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-86. Οι γηπεδούχοι για 18 περίπου λεπτά κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί, σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σύλλας με 11 πόντους (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/46 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 39/77 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ και έδωσαν 26 ασίστ.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Ανδριόπουλος 7 (1), Καρακαϊδός 18 (1), Μουχλιανίτης 18 (1), Μπακογιάννης 5 (1), Τσιχλάκης 4

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Διαθεσόπουλος 7, Θεοχάρης 4, Καρανδρέας 4, Καρατζής 14, Καφετζής 4, Ξυγκάκης 15, Σκάγκος 8, Σουβλέρης 10, Σύλλας 11 (1), Τσαμπαρλής 4, Υφαντόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.