13/10/2023
Golden Boys 26 16 13 31 - 86 -
Athens Touvlakers 19 10 10 8 - 47 -

Άνετο βράδυ για τους Golden Boys!

Εύκολο βράδυ είχαν οι Golden Boys που το βράδυ της Παρασκευής 13 Οκτωβρίου δεν βρήκαν καμία αντίσταση από τους Athens Touvlakers και πήραν μία άνετη νίκη με 86-47. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την δυνατότητα να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι συνεχίζουν αήττητοι στην Development League (5-0). Οι Athens Touvlakers από την μεριά τους γνώρισαν την 3η ήττα τους και έπεσαν πλέον στο 1-3.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη να παίξουν μπάσκετ και το θέαμα ήταν ιδιαίτερα καλό στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αυτό που ξέρουν καλά, δηλαδή να εκτελούν πίσω από τα 6,75 και προηγήθηκαν με 9-14. Ο Ανδρέας Χαχάμης ανέλαβε δράση για τα «χρυσά αγόρια» και έγινε το προσπέρασμα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 20-14. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας στο +7(26-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλος ένας Χαχάμης, ο Βασίλης, μπήκε στον «χορό» και έτσι η διαφορά έφτασε στο +11(35-24). Ο Θεοδωρακόπουλος, από την άλλη πλευρά, έδινε τη δική του μάχη για να κρατήσει κοντά τους Athens Touvlakers, όμως οι Golden Boys συνέχισαν να κυριαρχούν και το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 42-29.

Ο Ιορδανίδης επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να αφήσει και εκείνος το στίγμα του στο παιχνίδι. Ο παίκτης των γηπεδούχων έδωσε αρκετούς πόντους, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 50-33. Ο Σαλάτας με τρίποντες εκτελέσεις ήταν ο μόνος που έβγαζε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλέον είχαν αντίπαλο και την κούραση. Η διαφορά ξέφυγε στο +16, με τους Golden Boys να προηγούνται 55-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο μπορούμε να πούμε πως αποτελούσε μία τυπική διαδικασία, καθώς οι Touvlakers έδειχναν πως δεν είχαν ανάσες ώστε να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι έκαναν ότι ήθελαν. Η απόσταση όλο και μεγάλωνε, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν μόλις 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν συνολικά 31 πόντους! Το τελικό σκορ έγραψε 86-47 και με αυτόν τον τρόπο οι Golden Boys συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης που σκόραρε 19 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 12 ριμπάουντ. Από τους Athens Touvlakers ξεχώρισε ο Μιχαήλ Κοσκέρας με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Golden Boys είχαν 25/49 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 9/15 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Athens Touvlakers τελείωσαν το ματς με 9/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 2/4 βολές, 24 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Golden Boys (Χαχάμης Α.) : Δαπόλας 1(7ρ.), Ζυγολάνης 12(2ρ.), Ιορδανίδης 21(3ρ.), Μάινα 5(9ρ.), Σκλαβενίτης 13(4ρ.), Χαχάμης Α. 19(12ρ.), Χαχάμης Β. 15(6ρ.)

Athens Touvlakers (Κοσκέρας): Αγκουριδάκης 2(1ρ.), Θεοδωρακόπουλος 4(1ρ.), Κοσκέρας 9(8ρ.), Κουμουνδουρέας 3(5ρ.), Λειβαδάς 3(3ρ.), Μέξας 5(5ρ.), Μαρίνος 9(9ρ.), Σαλάτας 12(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων.