29/01/2024
Cartel BC 15 7 11 10 - 43 -
Thessaloniki Avispas 12 28 30 22 - 92 -

Άνετο πέρασμα για τους Thessaloniki Avispas!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι Cartel BC μέσω των Χατζηιωαννίδη, Λαΐνα και Καλογιαννίδη κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 15-12 έναντι των αξιόμαχων Thessaloniki Avispas.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι παίκτες των Cartel BC δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον εκρηκτικό ρυθμό των Thessaloniki Avispas. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό 22-40 υπέρ των Thessaloniki Avispas, αναδεικνύοντας την ισχυρή τους ομάδα και την ανεπανάληπτη συνεργασία μεταξύ των Διαμαντή, Μαυρίδη και Κώστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Thessaloniki Avispas  συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να συνεχίσουν το σερί με τους Διαμαντή, Μαυρίδη και Ορλιακλή να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Cartel BC βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κυρίτση και του Καλογιαννίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 33-70.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Cartel BC δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Thessaloniki Avispas έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 43-92.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Διαμαντής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για τους Cartel BC ξεχώρισε ο Χαρίτων Χατζηιωαννίδης οποίος πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Cartel BC: Αποστολίδης, Βαλιάσης, Γεωργιάδης 7(1), Καλογιαννίδης 7, Κυρίτσης 13(1), Λαΐνας 10(1), Χατζηιωαννίδης 6(1)

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 15(1), Καλλιμάνης 3(1), Κώστας 11(2), Μαυρίδης 28(7), Ορλιακλής 19(1), Σοιλεμεζίδης 7, Τζιτζάλης 9(1)