Drunk Team 16 13 14 19 - 62 -
Sugar Mountains 7 9 7 20 - 43 -

Άνετο βράδυ για την Drunk Team!

Δύο έκανε τις νίκες της στην Development League η Drunk Team, καθώς επικράτησε άνετα των Sugar Mountains.

Παρά το λειψό τους ρόστερ, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Παούρη, Μήτσικα και Μουλαρογιάννη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-7. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.

Η Drunk Team συνέχισε στο ίδιο μοτίβο στο δεύτερο δεκάλεπτο, πρόσθεσε στην επιθετική της εξίσωση τον Κανιά και διεύρυνε το προβάδισμά της (29-16). Οι Mountains πήραν σκορ από τους Al Rajabi και Azorawar, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι στην επανάληψη και με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (43-23). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Οι γηπεδούχοι είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάσουν διάφορα συστήματα εν όψει συνέχειας και τα περισσότερα είχαν τροφοδότη τον Κανιά. Ο Al Rajabi από την άλλη μεριά, βρήκε το χέρι του, έκανε τη διαφορά στην επίθεση και κέρδισε τις... εντυπώσεις.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κανιάς με 17 πόντους (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/42 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/37 δίποντα, 2/27 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Drunk Team (Παούρης): Zeneli 2, Βιτάλης, Κανιάς 17, Μήτσικας 9, Μουλαρογιάννης 11 (3), Παούρης 23 (2)

Sugar Mountains (Θ. Μπάρλας): Al Rajabi 22 (1), Azorawar 5 (1), Αλράτζμπι 2, Κολοβός 2, Θ. Μπάρλας 5, Β. Μπάρλας 2, Μπενέκος, Στρατής, Ψαλλίδας

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των γηπεδούχων.