01/02/2024
Λεγάμενοι BC 16 25 14 19 - 74 -
San Antonio Smurfs 11 13 15 15 - 54 -

Άνετο βράδυ με «20άρα» για τους Λεγάμενους!

Στις αρχές του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 9-7. Ο Βρεττάκος βρήκε τους πρώτους του πόντους στο ματς, ενώ και οι Στάντζος και Δημουλιάς έγιναν πιο ενεργοί, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τελείωσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-11.

Ο Καρτσωνάκης μπήκε με… άγριες διαθέσεις στη δεύτερη περίοδο, δεν έχανε σουτ και ανέβασε το σκορ στο 23-11. Γενικά σε αυτό το δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι έκαναν εξαιρετική δουλειά πίσω από τα 6,75 καθώς Βρεττάκος και Στάντζος σκόραραν επίσης από το σημείο αυτό και κάπως έτσι ήρθε το +20(36-16). Στο ημίχρονο ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 41-24.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κρατούσαν την απόσταση στα ίδια επίπεδα, αλλά στη συνέχεια υπήρξε αντίδραση από τους San Antonio Smurfs. Ο Εμμανουήλ Μουτσιόπουλος βρήκε κάποια σουτ, ο Μανδρώνης έδωσε επίσης λύσεις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν στο 50-39. Ο Βρεττάκος έβαλε «στοπ» σε αυτό το ξέσπασμα των αντιπάλων και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 55-39.

Οι Smurfs όσο και να προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να γίνουν πιο απειλητικοί και έτσι οι Λεγάμενοι κρατούσαν τη τύχη στα χέρια τους. Το «κοντέρ» έγραψε ξανά +20(68-48) και τα τελευταία λεπτά αποτέλεσαν απλά μία τυπική διαδικασία. Με τη τελευταία κόρνα της λήξης ο φωτεινός πίνακας έγραψε 74-54, με τους Λεγάμενους να παίρνουν μία ευρεία νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 18 πόντους, 2  κλεψίματα, 17 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους San Antonio Smurfs ξεχώρισε ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Οι Λεγάμενοι μέτρησαν 17/40 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 13/21 βολές, 62 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Οι San Antonio Smurfs είχαν 13/41 δίποντα, 8/39 τρίποντα, 4/6 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 11 κλέψιματα και 11 λάθη.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Σιγάλας 3(5ρ.), Καρτσωνάκης 16(6ρ.), Δημουλιάς 10(9ρ.), Αγαλόπουλος 3(10ρ.), Καμαριωτάκης 18(17ρ.), Βρεττάκος 18(9ρ.), Στάντζος 6(6ρ.)

San Antonio Smurfs (Μουτσιόπουλος Εμ.): Καλαϊτζόγλου 19(8ρ.), Μανδρώνης 10(7ρ.), Νινιός 2(5ρ.), Μουτσιόπουλος Εμ. 11(6ρ.), Σταύρου 8(7ρ.), Αλέξης 2(7ρ.), Μουτσιόπουλος Ελ. 2(3ρ.), Μποχωρίδης, Ρούσσος

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο έλεγξαν το ματς οι Λεγάμενοι.