15/11/2023
Gangsters 20 12 15 10 - 57 -
Tsouvalia 11 12 10 6 - 39 -

Άνετοι στους 32 οι Gangsters!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Basketaki Arena, οι Gangsters υποδέχθηκαν τα Tsouvalia για την φάση των 64 του Basketaki cup, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα τους από την αρχή και να παίρνουν την πρόκριση με 57-39.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ, με το Λάιο να βοηθάει στο επιθετικό κομμάτι με 6 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους 7 πόντους πέτυχε ο Καλαντζής που κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 20-11.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε από τα πολλά συνεχόμενα φάουλ και οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν πολλά επιθετικά με τους Gangsters να κρατάνε το προβάδισμα με 32-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τον ρυθμό τους και με το Νιφόρα να κάνει ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο με 11 πόντους έστειλαν την διαφορά στο +14. Για τα Tsouvalia μόνος του επιθετικά ήταν ο Καλαντζής με 6 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και κράτησαν το προβάδισμα τους, παίρνοντας μια μεγάλη πρόκριση για τους 32 του κυπέλου με 57-39.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιφόρας με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καλαντζής με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 23/56 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 10/31 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Gangsters (Νιφόρας): Αφουξενίδης 6, Κεχρής 2, Γραφιαδέλλης 12, Λάιος 6, Νιφόρας 22 (2), Ντάτσης 5, Σαΐτης 4

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλαντζής 13, Καρδαράς 8 (2), Κοτσιλίνης, Κυριακίδης 8 (2), Λαζανάς, Παπαντώνης 5 (1), Νικολόπουλος 1, Χατζησωκράτης 4

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των γηπεδούχων!